Bezpłatne badania w kierunku nowotworu płuca

Plakat
Plakat
Od 18 lipca mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego mogą wykonać bezpłatne badania tomografii komputerowej klatki piersiowej w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – Program Badań w Kierunku Wykrywania Raka Płuca. Mieszkańcy powiatów: lidzbarski, gołdapski, olecko-gołdapski, nowomiejski, ostródzki, węgorzewski, ełcki, elbląski, giżycki oraz miasta Elbląg będą mogli skorzystać z darmowych badań w centrach Affidea Olsztyn (przy ulicy Niepodległości 44 oraz ulicy Żołnierskiej 18a).

Rak płuc – główną przyczyną zgonów z powodu nowotworu
Nowotwory są chorobą cywilizacyjną. W szczególności nowotwór płuca, na który co roku choruje aż 22 tysiące osób. Wczesny rak płuca przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Niestety, w 70% przypadków choroba rozpoznawana jest w stadium rozsiewu lub miejscowego zaawansowania, co objawia się kaszlem, krwiopluciem czy też nawracającym zakażeniem dolnych dróg oddechowych. Oznacza to, że na najskuteczniejsze, operacyjne leczenie raka płuca w większości zachorowań jest już za późno.
Wielkim problem w przypadku raka płuca jest fakt, iż jest on za późno wykrywany. Dzieje się tak, między innymi z tego powodu, że wielu chorych lekceważy pierwsze objawy tej choroby, traktując przewlekły kaszel czy utrzymującą się chrypkę jak zwykłe schorzenie. Często diagnoza przychodzi na etapie w którym na skuteczne leczenie jest już za późno. Dlatego profilaktyka połączona z odpowiednią diagnostyką to klucz w skutecznej walce z tym niebezpiecznym nowotworem – wyjaśnia Elzbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, jedna z inicjatorek kampanii mającej na celu zwiększanie świadomości raka płuca Hamuj Raka! Daj szansę płucom!

Bezpłatne badania tomografii komputerowej w ramach Programu oferowane mieszkańcom wybranych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego skierowane są do osób między 50 a 70 rokiem życia, które palą lub paliły w przeszłości, przez minimum 20 lat 1 paczkę papierosów lub innych wyrobów tytoniowych dziennie. Niskodawkowa tomografia komputerowa jest obecnie najmniej obciążającym i najczulszym badaniem w kierunku nowotworu płuca.

Nowotwór płuca - czynniki ryzyka
Zapadalność na nowotwór rośnie po 40. roku życia. W 85% przypadków, przyczyniamy się do tego my sami, co związane jest z paleniem tytoniu, który zwiększa ryzyko zachorowania aż o 15-30 razy! Kolejnym z ważnych czynników rakotwórczych jest również dieta bogata w produkty mięsne, w szczególności czerwone mięso. Istotne jest również bezpieczeństwo zdrowotne w miejscu pracy, ponieważ szkodliwe czynniki zawodowe takie jak promieniowanie ultrafioletowe, benzen, formaldehyd czy gazy spalinowe mogą drastycznie przyczyniać się do powstawania choroby.

Skuteczna profilaktyka
Jak w przypadku większości nowotworów, odpowiednio wczesne wykrycie raka płuc połączone z profilaktyką dają szansę na całkowite wyleczenie. Na początek, warto zrezygnować z palenia oraz od razu zwrócić się do lekarza, gdy zauważy się niepokojące objawy – niecodzienny kaszel czy chrypę.
Gdy skorygujemy już nasze nawyki, warto zainteresować się również profesjonalną diagnostyką. Mowa o tomografii komputerowej klatki piersiowej, która jest obecnie najdokładniejszym oraz kluczowym badaniem, pozwalającym na ocenę płuc i innych narządów. – Skuteczność leczenia raka płuc to przede wszystkim nowoczesne metody wczesnego wykrywania. Badanie tomografem komputerowym jest bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, a wykrycie choroby we wczesnym stadium niemal w 100% gwarantuje całkowite wyleczenie - mówi dr Wojciech Sucharski z Centrum Diagnostycznego Affidea w Olsztynie. - To już kolejny rok, kiedy pacjenci mogą do nas przyjechać i korzystać z bezpłatnych badań w ramach „Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca” w placówkach Affidea - dodaje Adam Żmudziński, Dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego.


 Program skierowany jest do osób:
• w wieku 50-70 lat
• zamieszkałych na terenie powiatów, w których wykrywalność raka płuca jest bardzo niska tj.: lidzbarskiego, gołdapskiego, olecko-gołdapskiego, nowomiejskiego, ostródzkiego, węgorzewskiego, ełckiego, elbląskiego, giżyckiego, m. Elbląg
• palących papierosy bądź inne wyroby tytoniowe co najmniej przez 20 lat

Każdy pacjent spełniający powyższe warunki może zarejestrować się na bezpłatne badanie pod numerem tel. 22 44 11 111 lub osobiście, w placówce wskazanej poniżej
Akcja trwa od 18.07 do 18.12.2017 r. lub do wyczerpania miejsc.
W badaniu mogą brać udział chorzy, którzy nie chorowali na choroby płucne w przeciągu ostatniego roku i nie mieli wykonywanych badań radiologicznych (zdjęcia radiologiczne, tomografia komputerowa klatki piersiowej).

materiał prasowy organizatora

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19