Zaskakująca decyzja urzędu

Akcja oczyszczania jezioraZnana i pozytywnie oceniana akcja sprzątania jeziora nie spotkała się z przychylnością miejskich urzędników. Odmówili oni organizacji kolejnej edycji połączonej z zawodami rzutu magnesem na odległość. To już druga odmowa organizacji akcji na jeziorem Drwęckim. Tym razem odmowa została umotywowana wzmożonym ruchem mieszkańców w parku nad j. Drwęckim.

Utworzone w 2018 roku Stowarzyszenie Klub Sportowy MAGNES NEODYMOWY skupia wolontariuszy, którzy nieformalnie od kilkunastu miesięcy prowadzili akcje sprzątania akwenów m.in. ostródzkich jezior. Dzięki ich akcjom udało się oczyścić dno z wielu niebezpiecznych przedmiotów. Sprzątanie jezior realizowane przez wolontariuszy spotkało się pozytywnym oddźwiękiem ze strony mieszkańców. Stowarzyszenie wystąpiło do trzech instytucji o zgodę na zorganizowanie zawodów w rzucie magnesem w dniu 30 września 2018 roku. Dwie instytucje negatywnie zaopiniowały pomysł, jedna akcję poparła.

Urząd Miejski w Ostródzie:

W odpowiedzi na pismo z dnia 17 września 2018 r., uprzejmie informuję, że nie wyrażam zgody na zorganizowanie zawodów w rzucie magnesem w dniu 30 września 2018 r. w godzinach od 9:00 do 16:00 na Ostródzkim bulwarze. Decyzja podyktowana jest tym, iż w okresie weekendowym wzmożony jest ruch mieszkańców w parku nad jeziorem Drwęckim.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Nadzór Wodny w Ostródzie odpowiadając na Państwa wniosek z dnia 21.09.2018 r. (data wpływu: 25.09.2018 r.) informuje, że w oparciu o negatywną opinię Burmistrza Miasta Ostródy, nie wyrażamy zgody na przeprowadzenie na bulwarze jeziora Drwęckiego Pierwszych Mistrzostw Polski Magnes Neodymowy w rzucie na odległość i do celu.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie

Nawiązując do informacji o cyklicznym przeprowadzaniu Akcji oczyszczania jeziora Donieckiego w Ostródzie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie popiera jej ideę.

Akcje, takie jak ta zaplanowana przez Państwa w Ostródzie, propagują wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz pokazują jak istotne jest dbanie o środowisko. Sprzątanie jezior jest szczególnie ważne, ponieważ poza przywróceniem im estetyki wizualnej, poprawiana lub utrzymywana jest czystość i jakość wód, zapewniane są odpowiednie warunki dla ich rekreacyjnego i rybackiego wykorzystania, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia zakwitów glonów oraz sinic, a także zapewnia się bezpieczeństwo zwierzętom wodnym, dla których śmieci często stanowią zagrożenie.

W akcjach sprzątania chodzi więc o zmianę świadomości każdego z nas, o stworzenie w społeczeństwie atmosfery aprobaty dla postaw przyjaznych środowisku, a jednocześnie dołożenie od siebie ,,cegiełki" w jego ochronie.

W przypadku jeziora Drwęckiego jest to tym istotniejsze, ze objęte zostało ono ochroną prawną m.in. jako obszar włączony do sieci Natura 2000 Dolina Drwęcy PLH280001. Samo jezioro Drwęckie sklasyfikowane jest jako siedlisko przyrodnicze 3150 Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion (podtyp 3150-1 Jeziora eutroficzne). Zaplanowane działania wpłyną na poprawę stanu tego siedliska.

mt_gallery: Pisma