Muzeum w Ostródzie. Dłużej i ciekawiej

W okresie wakacyjnym wprowadzony został wydłużony czas pracy naszego muzeum. Od końca czerwca do końca lata muzeum będzie czynne od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 18:00 oraz w soboty i niedziele od godziny 10:00 do 14:00. W niedzielę wstęp wolny.
W okresie letnim prezentowane są dwie ekspozycje. Wystawa stała - Z dziejów Ostródy i okolic oraz ekspozycja zmienna - Malowany fajans włocławski.

Z dziejów Ostródy i okolic
Na ekspozycję składają się zabytki związane z przeszłością Ziemi Ostródzkiej, od epoki wspólnoty pierwotnej do czasów nam współczesnych. Na uwagę zasługują dwie gabloty ukazujące rozwój przestrzenny miasta. Pierwsza z nich przedstawia zabudowę Ostródy w XVI w., w układzie, jaki uzyskało miasto wraz z lokalizacją średniowieczną. Druga, znacznie większa gablota, przedstawia rozwój przestrzenny Ostródy u progu wieku XX. Porównanie obydwu tych modeli pozwala na zrozumienie trendu rozwojowego, charakterystycznego dla drugiej połowy wieku XIX, ale pokazuje też zmiany w układzie rynku po wielkim pożarze miasta w 1788 roku. Zwrócić też należy uwagę na kolekcję ceramiki i broni z okresu średniowiecza oraz przedmioty użytku codziennego z XIX i XX wieku. Obok tego prezentowane są zabytki pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie zniszczonego pod koniec II wojny światowej ratusza. Całość dopełniają pocztówki z widokami Ostródy przedwojennej, m.in. nie istniejących już zabudowań rynku staromiejskiego.

Malowany fajans włoski
Wystawa została wypożyczona z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Autorką scenariusza jest Danuta Królikowska. Dla celów ekspozycji zgromadzono najciekawsze przykłady fajansu włocławskiego: talerze, miski, komplety kuchenne i umywalnie, serwisy obiadowe i śniadaniowe oraz galanterię (wazony, popielniczki, bomboniery). Prezentowane w Muzeum w Ostródzie eksponaty są pokłosiem konkursów organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Zakłady Ceramiki Stołowej we Włocławku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki, od 1973 roku posiadających rangę biennale. Najczęściej spotykanym motywem dekoracji, stosowanym przez artystki - malarki była róża, kwiat wielopłatkowy lub półkwiatek. Kwiaty te stanowiły centralny motyw kompozycji, wykonywano z nich bukieciki lub szlaczki umieszczane na kołnierzach naczyń. Kompozycje ornamentu uzupełniały różnego kształtu listki. W kolorystyce dominuje soczysta czerwień, błękit i zieleń.
W związku z likwidacją w 1991 roku Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej im. Rewolucji 1905 r. należy nadmienić, iż prezentowane eksponaty mają nie tylko wartość artystyczną, lecz także historyczną.