fbpx

Ważny wybór

urna.jpgDwie trzecie Polaków deklaruje zainteresowanie niedzielnymi wyborami samorządowymi. W swoim wyborze kierować się będą przede wszystkim kompetencjami kandydatów. Według ostatnich badań CBOS, coraz więcej wyborców ma świadomość znaczenia wyborów samorządowych, a aż 52% badanych deklaruje, że ma poczucie wpływu na sprawy swojego miasta czy gminy. Również zapowiadana frekwencja wyborcza jest budująca. 71% Polaków deklaruje, że weźmie w nich udział. Sprawmy, aby tak było!


Wybory samorządowe mają wielki wpływ na nasze codzienne życie. To od włodarzy naszych miast i wsi zależeć będzie, jak będą inwestowane pieniądze w rozwój każdego zakątka w Polsce. Czy będą nowe inwestycje drogowe, jak zaopatrzone będą szpitale, czy będą boiska dla uczniów, czy powstanie nowy żłobek, czy powstaną plany zagospodarowania przestrzennego? Jak sejmiki wojewódzkie podzielą miliardy euro z Regionalnych Programów Operacyjnych. Równie ważny jest styl sprawowania władzy. Jeśli wybierzemy ludzi, którzy chcą rozmawiać z mieszkańcami, nie będziemy skazani na organizowanie protestów, gdy zostaniemy zaskoczeni nie skonsultowaną z mieszkańcami decyzją.
W tych wyborach, jak w żadnych innych, liczy się naprawdę każdy głos. W latach ubiegłych, jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, były gminy, gdzie o wyborze kandydata czy kandydatki na wójta czy burmistrza decydowały pojedyncze głosy. Dlatego znane nam wszystkim wypowiedzi: "Nie idę, bo mój głos się nie liczy", są nieprawdą. Każdy głos ma znaczenie i może zdecydować o przyszłości naszego otoczenia.

Zanim udamy się do lokali wyborczych warto wiedzieć, że:

  • lokale wyborcze czynne są w godzinach od 8 do 22,
  • o tym, kto uzyska mandat zaufania decyduje wyłącznie liczba uzyskanych głosów, a nie numer miejsca na liście komitetu wyborczego. Również w wyborach proporcjonalnych krzyżyk stawiamy przy nazwisku konkretnej osoby, a nie przy nazwie komitetu,
  • głosowanie jest proste. W lokalu wyborczym dostaniemy 4 karty do głosowania, na każdej znajdziemy zwięzłą informację, jak oddać ważny głos. Na każdej karcie stawiamy jeden krzyżyk przy nazwisku kandydata czy kandydatki. Z jednym wyjątkiem - w miejscowościach do 20 000 możemy wskazać tylu kandydatów, ilu radnych gminnych wybieramy w danym okręgu. W razie wątpliwości, jak oddać ważny głos, można zadawać pytania członkom komisji,
  • głosowanie jest tajne –nie wolno afiszować się z tym na kogo głosujemy, członkowie komisji mogą nam zwrócić uwagę, że łamiemy prawo.
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19