Różne style, różne szkoły, różne miasta. Co je połączyło? Festiwal sztuk walki. W niedziele ostródzki amfiteatr był areną, na której spotkali się pasjonaci sztuk walki wywodzących się z dalekiej Japonii. Wszystko w ramach Makita PGN Fight & Art Festival.
Wyjątkowe widowisko. Tak w dwóch słowach można określić sobotni występ Chóru Aleksandrowa. Światowej sławy zespół wystąpił w ostródzkim amfiteatrze w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej. Mimo wysokiej jak na Ostródzkie warunki ceny (130zł) i nie najlepszej pogody występ obejrzało blisko 2000 osób.
We wtorek 3 maja z okazji święta 3 maja w Ostródzie odbyła się uroczysta msza. Po jej zakończeniu kolumna złożona z przedstawicieli samorządów, kombatantów, delegacji szkół, zakładów pracy i służb mundurowych przemaszerowała spod kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tradycyjnie kolumnę prowadziła orkiestra miejska.
W 600 rocznicę bitwy na Polach Grunwaldzkich odbyła się największa jak do tej pory inscenizacja walk rycerskich. Wzięło w niej udział ponad 2000 rycerzy. Nie było niespodzianki dotyczącej zakończenia walki. Ponownie zwycięstwo odniosły wojska polsko-litewskie.
W dniu 25 listopada 2012 r. w hali Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego 4, odbyła się się kolejna już edycja turnieju organizowanego przez Stowarzyszenie Gladius pod nazwą "Gladius Cup"