17 kwietnia 2009 r. w Ostródzie odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowionego uchwałą Sejmu RP. Gościem honorowym był przedstawiciel Prezydenta RP, premier Jan Olszewski. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ofiar Katynia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem pocztów sztandarowych ostródzkich szkół, wojska, policji oraz organizacji pozarządowych.
Blisko 2 miliony złotych kosztowała fontanna, która oficjalnie została oddana do użytku w czwartek 24 maja 2012 roku. Fontanna ma być wielką atrakcją Ostródy. Ma przyciągająć tłumy. Na pochwałę zasługuje piękne zagospodarowanie dotychczas zaniedbanego miejsca. Dziś można śmiało i bez obaw o "sąsiadów" spędzić tam czas z rodziną. Jedyne co od dawana budzi kontrowersje a po wczorajszym "oszołamiającym" pokazie wzbudziło dodatkowe pytania i niezadowolenie to koszt tego "cudeńka".
X Rajd Dylewska Góra był wyjątkowy nie tylko z okazji 10 edycji. W rajdzie wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Z Ostródy w asyście Policji, służby medycznej oraz wsparcia technicznego wyruszyło 259 rowerzystów. W miejscowościach znajdujących się na trasie rajdu do kolumny dołączały kolejne osoby. Uczestnikom podczas całego rajdu towarzyszyła piękna słoneczna pogoda.
Na plaży miejskiej w sobotni wieczór 15 sierpnia uczestnicy Ogólnopolskiego Festiwalu Ognia przedstawili widowisko, którego głównym elementem był ogień. Spektakl, w którym piraci złupili wyspę i skarby znajdujące się na niej oglądała bardzo liczna widownia. Specjalnie na potrzeby widowiska zbudowano makietę statku pirackiego, która zajęła cały środowy pomost. W wodzie pojawił się smok, płonęły chaty tubylców, było gorąco. Widowisko zostało bardzo dobrze przyjęte przez widzów. Trzeba dodać, że to przedstawienie zostało przygotowywane wyłącznie w trakcie festiwalu.
W niedzielę 6 stycznia 2013 roku po raz pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w Ostródzie. Inicjatywa, która w obecnej formie jest organizowana od 2009 roku przyciągnęła tłumy mieszkańców, którzy w barwnym korowodzie, z symbolicznymi papierowymi koronami na głowach maszerowali ulicami Ostródy, wspólnie śpiewając kolędy.