Roku pańskiego 2008 miesiąca marca dwudziestego dziewiątego dnia w ostródzkim zamku zebrały się wojska Wielkiej Armii Napoleona. Przed bitwą chwila odpoczynku, w namiotach pod zamkiem wrzawa. Ostatnia musztra a w przerwie rozmowy z mieszkańcy, którzy odwiedzali biwak. Przed zmierzchem jednostki wojsk polsko-francuskich starły się z wojskami pruskimi nieopodal ujęcia rzeki Drwęcy. Most zamienił się w twierdzę, po obu stronach liczne straty, huk strzałów, płonące barykady. Dynamiczne, barwne i ciekawe wydarzenie obejrzały setki mieszkańców i turystów.
W sobotę 17 maja z Ostródy w kierunku wzgórz dylewskich wystartowała długa kolumna rowerzystów. Od lat rajd ten przyciąga wielu miłośników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach. W tegorocznej edycji rajdu wystartowało 185 rowerzystów. To znacznie więcej niż w poprzednich latach. Przyczyniła się do tego dobra pogoda, ale i też z pewnością popularyzacja wycieczek rowerowych jak i dostępność tras rowerowych w naszym regionie.
W 600 rocznicę bitwy na Polach Grunwaldzkich odbyła się największa jak do tej pory inscenizacja walk rycerskich. Wzięło w niej udział ponad 2000 rycerzy. Nie było niespodzianki dotyczącej zakończenia walki. Ponownie zwycięstwo odniosły wojska polsko-litewskie.
W niedzielę 6 stycznia 2013 roku po raz pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w Ostródzie. Inicjatywa, która w obecnej formie jest organizowana od 2009 roku przyciągnęła tłumy mieszkańców, którzy w barwnym korowodzie, z symbolicznymi papierowymi koronami na głowach maszerowali ulicami Ostródy, wspólnie śpiewając kolędy.
To można zobaczyć tylko w jednym miejscu w Polsce. W Starych Jabłonkach. Takiego turnieju jeszcze nie było. Przede wszystkim fantastyczna słoneczna pogoda, do tego najlepsza publiczność pod słońcem, dziewczyny z Wysp Kanaryjskich i samba na boisku. Dziś niestety zakończyło się już święto piłki plażowej w Starych Jabłonkach. Pozostaje czekać na turniej w przyszłym roku. Dla wszystkich, którym jeszcze mało gorącej niedzieli przygotowaliśmy fotoreportaż.