Zwycięstwo nad Krzyżakami

W 600 rocznicę bitwy na Polach Grunwaldzkich odbyła się największa jak do tej pory inscenizacja walk rycerskich. Wzięło w niej udział ponad 2000 rycerzy. Nie było niespodzianki dotyczącej zakończenia walki. Ponownie zwycięstwo odniosły wojska polsko-litewskie.


Samą inscenizację poprzedziły uroczystości pod pomnikiem. W Apelu Grunwaldzkim wzięli udział m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, szef sztabu generalnego gen. Mieczysław Cieniuch, wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, wójt gminy Grunwald Henryka Kacprzyk oraz przedstawiciele władz samorządowych z regionu.
Nieznośny upał dał się we znaki nie tylko widzom ale przede wszystkim rycerzom. Było wiele omdleń również wśród rycerzy, którzy w ponad trzydziestostopniowym upale spędzili w pełnym rynsztunku kilka godzin. Po zakończonej bitwie na polach grunwaldzkich odbył się koncert Orkiestr Ochotniczej Straży Pożarnej. W trakcie koncertu na niebie pojawiło się 5 samolotów. Przelatujące Iskry utworzyły na niebie pasy w barwach narodowych. Według szacunków organizatora inscenizację oglądało około 150 tys. widzów.mt_gallery:Grunwald 2010


foto: Jacek Piech