W sobotę 17 maja z Ostródy w kierunku wzgórz dylewskich wystartowała długa kolumna rowerzystów. Od lat rajd ten przyciąga wielu miłośników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach. W tegorocznej edycji rajdu wystartowało 185 rowerzystów. To znacznie więcej niż w poprzednich latach. Przyczyniła się do tego dobra pogoda, ale i też z pewnością popularyzacja wycieczek rowerowych jak i dostępność tras rowerowych w naszym regionie.
Jeden z największych marszów protestacyjnych w powojennej historii Ostródy. Ludzi w różnym wieku, reprezentujących różne zawody, poglądy i status społeczny połączył jeden cel. Jest nim odwołanie burmistrza Ostródy Olgierda Dąbrowskiego. Między godz. 15:00 a 16:30 w Ostródzie mieszkańcy protestowali przeciw złemu zarządzaniu miastem.
Dzień dobry, pali się statek w zatoce, w środku są ludzie. Po tych słowach w Straży Pożarnej rozległ się alarm i do akcji wyruszyły wozy bojowe. To na szczęcie tylko ćwiczenia, ale scenariusz bardzo prawdopodobny, tak więc ćwiczenia są potrzebne.
Czwartek, 18 czerwca 2009, godz. 8:20. Pod zamek i na parking od strony Placu Tysiąclecia podjeżdżają wozy strażackie. Strażacy wyjmują i rozwijają węże, następnie w pośpiechu podłączają do pomp. Już po kilku minutach na dach zamku podawany jest silny strumień wody. Na dziedziniec strażacy wynoszą poszkodowanego i udzielają mu pierwszej pomocy. Na szczęście to tylko ćwiczenia. Strażacy po raz kolejny doskonalą swoje umiejętności, tym razem ćwiczenia odbyły się na zamku w Ostródzie.
W 600 rocznicę bitwy na Polach Grunwaldzkich odbyła się największa jak do tej pory inscenizacja walk rycerskich. Wzięło w niej udział ponad 2000 rycerzy. Nie było niespodzianki dotyczącej zakończenia walki. Ponownie zwycięstwo odniosły wojska polsko-litewskie.