Amfiteatr w Ostródzie

Amfiteatr z flagą w tle

Środa 2 maja 2012 była dniem dwóch wydarzeń. Pierwsze to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej po raz pierwszy w historii zorganizowany przez Urząd Miasta. Rozpoczęło się o godz. 10:00 15 minutową uroczystością przy bramie Białych Koszar. Ciąg dalszy, czyli rozdawanie flag miało miejsce w amfiteatrze. Drugim wydarzeniem był dzień otwarty amfiteatru. Mieszkańcy mogli przez dwie godziny oglądać najnowsze "dziecko" ostródzkiego samorządu. Mogli, ale nie przybili zbyt licznie. Około 300 osób przewinęło się przez amfiteatr między godz. 14 a 16. Licznie za to przybyli samorządowcy. W szczególności aktualni zwolennicy tych inwestycji.

Amfiteatr położony jest w centralnej strefie miasta, nad wschodnim brzegiem jeziora Drwęckiego. Przeznaczony będzie do celów działalności widowiskowej, prowadzonej sezonowo od maja do września, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych również w pozostałych miesiącach roku. Zadaszona widownia amfiteatru liczy 2500 miejsc siedzących, a scena umożliwia występy muzyczne, estradowe, taneczne oraz teatralne. Powierzchnia sceny w zakresie widocznym ze wszystkich miejsc na widowni wynosi 273 m2. Administratorem obiektu będzie Centrum Kultury w Ostródzie. Wartość projektu budowy amfiteatru to  21.014.288, 50 zł, kwota dofinansowania z Unii Europejskiej – 17.848.627,40 zł, wkład własny – 3.165.661,10 zł.

Amfiteatr w Ostródzie

Obiekt prezentuje się okazale i robi pozytywne wrażenie. Z pewnością oglądanie występów na scenie będzie wielką atrakcją. Duże wrażenie robi również część wewnętrzna obiektu, na którą składają się liczne sale, garderoby, gabinety, magazyny. Jest też duża sala, która może być zarówno miejscem treningów, projekcji filmów jak również doskonałym miejscem do konferencji. To dobra wiadomość, gdyż Urząd Miasta i jego podległe jednostki do tej pory odpłatanie korzystały z usług firm hotelarskich. Teraz wszelkie konferencje będzie można bezpłatnie organizować we własnym obiekcie. Długie hole to świetne miejsce na prezentacje prac. Wkrótce zostanie zamontowany system nagłośnieniowy a wielki ekran do projekcji na głównej scenie już czeka w olbrzymim magazynie umiejscowionym pod trybunami. Obiekt z pewnością pomieści nie tylko Centrum Kultury, ale może śmiało stać się miejscem dla organizacji związanych z kulturą i sztuką, które jak wiadomo nie od dziś borykają się z problemami lokalowymi. Czy tak się stanie nadal nie wiadomo. Do dnia dzisiejszego nie ma jasno sprecyzowanych warunków wykorzystania tego obiektu. Po dziś dzień nie ma też ostatecznie zdefiniowanych reguł finansowania amfiteatru. Powoli w bólach rodzi się plan działania i imprez, które odbędą się w nowym obiekcie. Uzasadnione obawy budzi przekazanie tego obiektu pod Centrum Kultury, które do tej pory nie wykazywało się szczególnymi osiągnięciami w organizacji imprez masowych, czy pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych na takie cele.
Na pytanie, czy będziemy dopłacać do amfiteatru z pełną odpowiedzialnością można dziś powiedzieć, że tak. Na pytanie jak dużo odpowiedź poznamy po zakończeniu sezonu.

Więcej zdjęć amfiteatru na naszym profilu na Facebooku

foto: Jacek Piech