Razem przeciw korupcji - podsumowanie projektu

Dobiega końca projekt realizowany przez Stowarzyszenie Razem dla Innych: „Razem przeciw korupcji – masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać, powiedz NIE korupcji” - działania finansowało Starostwo Powiatowe w Ostródzie.


W ciągu pięciu miesięcy przeprowadzono spotkania informacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych w Ostródzie i Morągu, pogadanki antykorupcyjne z młodzieżą w Liwie, akcję informacyjną w Miłomłynie, happening w Ostródzie oraz szkolenie z dostępu do informacji publicznej, w sumie rozdano ponad 1.000 ulotek i biuletynów informacyjnych, a także zapraszano do pogłębiania wiedzy na stronie projektu www.razemprzeciwkorupcji.pl. 

Biorąca udział w spotkaniach i pogadankach młodzież miała okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z korupcją i dostępem do informacji publicznej, była również zachęcana do udziału w dyskusji i do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Uczulano młodych, iż dzięki korzystaniu ze swoich praw obywatelskich może przeciwdziałać korupcji. Młodzież odpowiadała także na pytania ankietowe. Badania te pozwoli uzyskać m.in. następujące informacje:

  1. Korupcja jest uznawana przez młodzież jako trzeci najpoważniejszy problem społeczny w Polsce, po niskich zarobkach i bezrobociu. Prawie 40% uczesntików spotkań wskazywało korupcję jako jeden z najpoważniejszych problemów w kraju. Wprawdzie to niskie zarobki (46%) i bezrobocie (40%) uznane zostały jako istotniejsze problemy, jednakże tak wysoka pozycja zjawiska korupcji widziana oczami młodzieży zmusza do wyciągania smutnych wniosków.
  2. Prawie 50% młodych uważa, iż poziom korupcji w Polsce jest wysoki, a prawie 40%, że średni.

razem_przeciw_korupcji_1.jpg
  1. Poziom wykrywalności korupcji w Polsce młodzież uważa za niski (44%) i średni (39%). To niepokojące, że zaledwie 11% młodych sądzi, iż poziom wykrywalności jest wysoki. Tworzy to wstydliwy dysonans między świadomością wysokiego poziomu korupcji a niską jej wykrywalnością. Stawia to w bardzo niekorzystym świetle instytucje państwowe w oczach młodzieży.
  2. Młodzi jako główne przyczyny korupcji wymieniają najczęściej chęć wzbogacenia się (47% wskazało), złe prawo (46%), brak zasad moralnych (41%), nieuczciowść wielu ludzi (40%) oraz niemożność załatwienia spraw drogą oficjalną (26%). Wynika z tego, iż większość upatruje powodów w złej woli ludzi. Niejako na drugiej pozycji wskazując złe prawo i system.


Z rozmów z młodymi wynika, iż sama młodzież czuje potrzebę edukacji obywatelskiej. W ramach zajęć szkolnych taka tematyka nie jest przewidziana, dlatego działania podejmowane przez lokalne organizacje pozarządowe, takie jak Stowarzyszenie Razem dla Innych, są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez naszą młodzież.

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia: www.razemdlainnych.org.pl i na stronie projektu: www.razemprzeciwkorupcji.pl.












{mosimage} {mosimage} {mosimage}
{mosimage} {mosimage} {mosimage}
{mosimage} {mosimage} {mosimage}
{mosimage} {mosimage} {mosimage}
{mosimage} {mosimage} {mosimage}
Foto: materiał organizatora