fbpx

Masz głos, masz wybór

maszglos_logo.jpgKolejne samorządy lokalne deklarują chęć udziału w akcji "Masz głos, masz wybór" – informują jej inicjatorzy, Fundacja im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W ostatnich dniach otrzymali listy w tej sprawie, m.in. od prezydenta Torunia, burmistrzów Lęborka i Cieszyna, a także wójta Brennej.
Michał Zaleski, prezydent Torunia, gdzie akcja „Masz głos, masz wybór” prowadzona jest już od 2006 roku, napisał do jej organizatorów „... Pragnę podkreślić, że dotychczasowa współpraca z toruńskimi koordynatorami Państwa akcji dostarczyła niejednej inspiracji w pracy samorządowej.” Z kolei wójt gminy Brenna, Iwona Szarek, stwierdziła, że „... Aktywne włączenie się organizacji pozarządowych i nieformalnych grup obywateli, pozwoli niewątpliwie uzyskać odpowiedzi na nurtujące lokalną społeczność pytania, a z drugiej strony stanie się cenną bazą wiedzy dla władz samorządowych.”

„Cieszymy się z otwartości urzędów, chcących włączyć się w nasze działania. Mamy nadzieję, że w innych objętych akcją miejscowościach lokalne władze równie chętnie będą przychylnie patrzeć na działania, których celem jest zachęcanie obywateli do udziału w lokalnym życiu publicznym”, mówi Marek Solon-Lipiński, koordynator akcji z Fundacji im. Stefana Batorego.

Akcja „Masz głos, masz wybór” została zaplanowana na lata 2006-2010, czyli całą kadencję władz samorządowych. Działania rozpoczęły się w 2006 roku od zachęcania do udziału w wyborach lokalnych. Wtedy około 200 organizacji pozarządowych z terenu całej Polski zorganizowało w swoich miejscowościach kampanie profrekwencyjne, motywujące mieszkańców do oddania głosu. Przez cały 2006 rok odbyło się 140 debat mieszkańców z kandydatami na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

Od 2007 roku akcja skupia się na promowaniu działań służących poprawie komunikacji pomiędzy obywatelami a wybranymi już władzami samorządowymi. W ciągu dwóch ostatnich lat, wzięło w niej udział około 400 organizacji i grup nieformalnych działających na terenie ponad 250 gmin. Uczestnicy akcji zorganizowali w tym czasie blisko 400 publicznych debat z udziałem władz lokalnych i mieszkańców, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. W 10 miejscowościach opracowano we współpracy z władzami lokalnymi strategie działań na rzecz polepszenia jakości komunikacji między mieszkańcami a administracją samorządową.

W 2009 roku uczestnicy akcji „Masz głos, masz wybór” kontynuują działania na rzecz zainteresowania mieszkańców sprawami gminy i budowy lub usprawnienia dialogu z władzami lokalnymi. Będą się skupiać na zorganizowaniu i podjęciu we współpracy z samorządem lokalnym działań mających na celu rozwiązanie zdiagnozowanego uprzednio lokalnego problemu, przy jednoczesnym zaangażowaniu  jak największej liczby mieszkańców gminy. Do udziału w akcji w bieżącym roku zgłosiło się już ponad 230 organizacji.

Więcej informacji o akcji, jej uczestnikach i planowanych oraz zrealizowanych działaniach na www.maszglos.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Marek Solon-Lipiński, Fundacja im. Stefana Batorego, tel. (22) 5360249, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Akcja społeczna „Masz głos, masz wybór” jest współfinansowana ze środków Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19