fbpx

CENTRUM? KULTURY?

Komisarz Günter Verheugen odwiedza Ostródę. Aranżacja zamku związana z tą wizytą.
Komisarz Günter Verheugen odwiedza Ostródę. Aranżacja zamku związana z tą wizytą.
W ostatnich dniach przez lokalne  media przetoczyła się  burzliwa dyskusja dotycząca zorganizowanego przez Centrum Kultury w Ostródzie Dnia Działacza Kultury oraz towarzyszącemu jego obchodom koncertu. Wykorzystując to duże zainteresowanie tematem kultury w Ostródzie, ale nie  wdając się w polemikę dotycząca tego konkretnego wydarzenia, chcielibyśmy przewrotnie zapytać: PO CO NAM CENTRUM KULTURY?


Jaką rolę odgrywa ta instytucja w naszym mieście?  Czy animuje kulturalne życie Ostródy? Zarządza kulturą? Kto korzysta z jej usług? Czy jest otwarta na potrzeby mieszkańców?

Wszyscy intuicyjnie czujemy, że Centrum Kultury powinno być miejscem ważnym dla Ostródzian. To instytucja publiczna, której zadaniem jest ułatwiać mieszkańcom dostęp do kultury, wspólne dobro wszystkich mieszkańców miasta.  Ale Centrum Kultury to przede wszystkim ludzie, którzy chcą się w nim wspólnie spotkać i angażować.  Kto chce się spotkać w naszym Centrum Kultury?

Więc PO CO NAM CENTRUMKULTURY?

Odpowiedź tkwi w słowie NAM. Rację bytu tej instytucji określają przecież jej odbiorcy, czyli my wszyscy.

Otwórzmy więc Centrum Kultury na mieszkańców. Zapytajmy Ostródzian, organizacje pozarządowe o ich oczekiwania.  Otwórzmy ostródzką kulturę na partycypację społeczną. Działa przy Burmistrzu Ostródzka Rada Sportu, dlaczego nie mamy powołać Rady Kultury składającej się z przedstawicieli aktywnych organizacji pozarządowych? Otwórzmy kulturę dla mieszkańców, umożliwiając różnym pokoleniom  włączenie się w planowanie działań Centrum Kultury.  Otwórzmy wreszcie ostródzką kulturę na zewnętrzne finansowanie -  budżet naszego miasta jest ograniczony, dlaczego więc nie pisać projektów i nie ubiegać się o zewnętrzne granty na działania? Dlaczego nie wspomagać w pozyskiwaniu środków także organizacji pozarządowych.

Nadszedł właściwy moment, aby w ostródzkim Centrum Kultury odejść od modelu wszechwiedzącego „upowszechniania” kultury  i rozpocząć współdziałania z mieszkańcami, lokalnymi środowiskami artystycznymi i organizacjami pozarządowymi. Czas zbudować faktyczną strategię rozwoju Centrum Kultury opartą na kreatywnym współuczestnictwie, partnerstwie różnych środowisk, otwartości na nowe zjawiska w kulturze.  Czas skończyć z działaniami DLA mieszkańców i zacząć  działać  Z mieszkańcami. W przeciwnym razie: po co nam Centrum Kultury?

Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna

Komentarze  
# Czy kultura to wiec wyborczy?Crowd 2013-06-11 23:58
Oj ciężko idzie to pisanie oj ciężko. Żeby zabierać się za kulturę, trzeba trochę więcej polotu niż w tym nieco patetycznym tekście. Próbować warto ale czy możliwości są? Sadząc po lekkości rzecz jasna pióra :lol: raczej ciężko będzie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# skąd ta cisza???coolturysta 2013-06-16 21:41
Wszyscy nabrali wody w usta? Nikt nic nie ma do powiedzenia? Ok, zatem wypada jednak pochwalic inicjatywe stowarzyszenia. Widac, ze im sie chce. Widac rowniez po akcji "Miasto Młodych", ze wiedza jak. Warto rozwazyc kwestie przez nich poruszane. Brak komentarzy oraz słaba frekwencja na wszelkich kulturalnych wydarzeniach pokazuje jednak, jak marny jest popyt na kulturę w naszym mieście. Wiadomo- kasa. Ale i na stosunkowo tanich imprezach, za przyslowiową paczkę fajek, nie ma tłumów. Zyjemy w ciezkich dla kultury czasach, w dodatku w małym miescie. Wiekszosc ludzi lubuje sie raczej w plastikowej papce sączonej do głów z telewizji. Koncerty offowe organizowane przez GroHa i UM pokazuja ze jest czynnych "kulturowcow" maksymalnie 300-400, czyli nie tak zle. Ale koncert to nie cala kultura. Warto zastanowic sie nad jakąs miejska knajpą kulturalna, gdzie mozna procz piwa serwowac kulture wlasnie. Ciekawe foty, kameralne koncerty lub mini recitale, moze jakis stand up, spotkania autorskie itp. Ktos wie co sie dzieje z lokalem na zamku? Tam by to mogło sie udac przy odpowiednim zaangażowaniu ludzi z CK.czemu tego nie ma?pozdrawiam wszystkich zainteresowanych losem ostrodzkiej kultury.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# REAnna 2013-06-17 21:44
Czytając wypowiedzi na temat kultury można wyciągnąć wniosek, że kultura=koncerty, kultura=odbiorca mieszczący się w przedziale wiekowym"młodzież", kultura=kultura alternatywna,street art itp.
Piszący tu uważają się zapewne za super specjalistów od kultury? Cóż, chyba jednak przede wszystkim nie są jej aktywnymi uczestnikami, czy odbiorcami. Tzn, może i są, ale tylko tego wąskiego kawałka, który ich interesuje. To widać, bo nie wiedzą, co się w tej materii w mieście proponuje.
Kulturą w naszym mieście zajmuje się trochę podmiotów-od przedszkoli, które zajmują się wprowadzaniem dzieci w świat kultury po te,które proponują m.in. czynny udział - Hufiec, Dom Kultury "Jedność", Muzeum, biblioteka, placówki edukacyjne, czasem lokale.
Są tygodnie, że mam zajętych kilka wieczorów, bo codziennie ma miejsce wydarzenie, które mnie zainteresowało, wbrew opiniom, że nie dzieje się nic.
A tak na marginesie - prawo do uczestnictwa w kulturze ma każdy, bez względu na wiek - i dziecko, dla którego zaprasza się teatrzyk i senior, dla którego zaprasza się np. Irenę Santor.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: CENTRUM? KULTURY?GroH 2013-06-18 08:00
"Prawo do uczestnictwa w kulturze ma każdy, bez względu na wiek" - cytat. Nie uważam się za super specjalistę od kultury ale brakuje napewno "kultura=koncerty, kultura=odbiorca mieszczący się w przedziale wiekowym"młodzież", kultura=kultura alternatywna,street art itp." - cytat
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ReA. 2013-06-18 10:27
Uczestnictwo w kulturze to: "czytelnictwo książek i czasopism, uczęszczanie do kina, teatru, muzeum,filharmonii czy na wystawy plastyczne".
Nie wszystko w Ostródzie jest dostępne, bywa dostępne czasami,ale czy to, co jest, ma jakiś zakaz wstępu dla młodzieży??
To, co jest problemem, to apatia kulturowa większości społeczeństwa, którą dotknięta jest przede wszystkim młodzież.
Street art dopiero co był i szczególnego entuzjazmu wśród młodych nie wzbudził - działania podobały się tym, co zawsze, dorosłym, którzy są aktywni kulturalnie - są wyrobionymi odbiorcami i uczestnikami kultury i doceniają wszystkie jej przejawy i formy.
Proszę przestać sprowadzać sprawy kultury do popkultury i rozrywki.I dzielić kulturę na tę dla młodych i starych.
Problemem jest to, że recepcja dóbr kultury, która trwała przez pokolenia ulega atrofii, a takie traktowanie uczestnictwa młodzieży w kulturze, zamiast prawdziwej edukacji kulturalnej, wprowadzania młodych w zastany świat dóbr i wartości kultury, czego efektem jest rodzenie się zainteresowania=aktywnośc i poznawczej przeobrażającej się w konkretne działania, kształtuje tak naprawdę biernych odbiorców popkultury+postawę:
Koncert-piwo-skręt-i do następnego razu.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# do AnnynieAnna 2013-06-18 17:38
...czyli teza postawiona przez ten artykuł jest trafna - miasto wydaje z budżetu ponad 2 mln na instytucję kultury, która to instytucja pochłania na samą siebie ok. 80% - za resztę coś tam zorganizuje zasłaniając się apatią, atrofią być może jeszcze cefalizacją znacznej części lokalnej społeczności - w tym stanie dotrwa do zasłużonej urzędniczej emerytury. W tym samym czasie młodzi, lokalni animatorzy kultury (vide przykład twórczyni Teatru Zmysł) rozjadą się po okolicznych miejscowościach ponieważ w Ostródzie działa nieomylna i wszechwiedząca "instytucja" monopolizująca całą miejską kasę i infrastrukturę. Panią w "okresie ochronnym" da się na szczęście przesunąć do "bardziej odpowiedzialnych zadań" niż decydowanie o tym czy Ostródzianie dorośli do proponowanego przez nią repertuaru.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Wołanie na puszczyLekarz 2013-06-18 22:33
"Atrofia, cefalizacja, recepcja dóbr kultury" przydałby się przypis do źródła tych mądrości. "obserwatoriumkultury" ;-).
Droga Pani używając zwrotów, których znaczenia samemu się nie rozumie, posiłkując się niezrozumiałą treścią raportu można narazić się na śmieszność. Cytując bezmyślnie i siląc się na mądrości życiowe, łatwo obnażyć swoją głupotę. Proste sformułowania mają większą moc niż te urzędnicze dyrdymały. Umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli w tym wypadku jest bezcenna.

Ostróda od lat potrzebuje kompetentnego animatora kultury. Takiego, który będzie umiał zrealizować szeroki wachlarz działań na rzecz WSZYSTKICH mieszkańców. Zamek, jako centrum kultury w tym miasteczku, nie ma szczęścia do kierownictwa, poza biblioteką oczywiście, która od dawna świeci przykładem.

Czytając te komentarze dochodzę do wniosku, że obecny zespół wskazuje na wysoce zaawansowany atroficzny stan niektórych czynności... :sad:
Niestety zmiany te, są już bardzo zaawansowane i wymagają natychmiastowego działania!!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19