fbpx

Radny z wyrokiem

Ilustracja. (TPHeinz)
Ilustracja. (TPHeinz)
Niestety mamy kolejnego radnego z wyrokiem. Tym razem sprawa dotyczyła znieważenia. Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Iławie i tym samym Dariusz S. został prawomocnie skazany za znieważenie. W przeszłości mieliśmy już radnych z wyrokami. Jeden z radnych miejskich został dwukrotnie skazany za pomówienia, jeden za jazdę po pijanemu, a trzech innych radnych zgodziło się na przedsądową ugodę, by uniknąć procesu cywilnego.

Art. 216. Znieważanie osoby
Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wiele osób nadal uważa, że nie ma żadnych konsekwencji, za to co robi się w internecie. Nic bardziej mylnego. Choć jezyk nienawiści, pogardy i braku tolerancji do drugiego człowieka staje się coraz bardziej powszechny, nie oznacza to wcale, że jest akceptowany. Z całą też pewnością nie ma i nie będzie przyzwolenia na takie zachowanie, tym bardziej u osób publicznych. Takie działania należy napiętnować, by zdusić w zarodku zapędy różnych osób, zmierzające do brutalizacji jeżyka i zachowań.
W odpowiedzi na nasze pytanie otrzymaliśmy z Sądu Okręgowego w Elblągu odpowiedź dotyczącą wyroku z 9 października 2019 roku.

Wyrokiem z dnia 29.01.2019r., sygn. akt II K 366/16, Sąd Rejonowy w Iławie uznał oskarżonego Dariusza S. za winnego tego, że w okresie od kwietnia do sierpnia 2014r. w Ostródzie znieważył Piotra K. na publicznym profilu społecznościowym Facebook oraz na innych portalach internetowych, poprzez wpisy oraz fotografie dotyczące osoby pokrzywdzonego, zawierające określenia uznawane powszechnie za wulgarne i obelżywe, tj. popełnienia występku z art. 216§2 kk, i za to na podstawie art. 216§2 kk skazał oskarżonego na karę 100 stawek dziennych grzywny, przyjmując wartość każdej stawki dziennej w kwocie 10 zł. Ponadto Sąd orzekł wobec oskarżonego nawiązkę w kwocie 1.000 zł na rzecz OTOZ Animals - Schroniska dla zwierząt w Iławie oraz obciążył go kosztami.

Apelacje od wyroku wnieśli oskarżony i Prokuratura Rejonowa w Elblągu. W apelacji Prokuratury kwestionowano przyjętą przez Sąd Rejonowy kwalifikację prawną czynu wywodząc, że wypełniał on znamiona także art. 231a kk. Wobec tego Prokuratura domagała się uchylenia wyroku Sądu I instancji w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Wyrokiem z dnia 09.10.2019r., sygn. akt VI Ka 362/19, Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy opisany wyżej wyrok Sądu Rejonowego w Iławie oraz obciążył oskarżonego kosztami instancji odwoławczej.

Piotr Krajewski udzielił nam komentarza w związku z zakończonym postępowaniem:

Jestem usatysfakcjonowany wynikiem sprawy. Walczyłem ponad 4 lata o sprawiedliwość i tylko ja wiem, ile mnie to kosztowało. To także zasługa osób, które mnie w tym wspierały, a było ich wiele. Prawda może niekoniecznie obroni się sama, ale tym razem zwyciężyła i z tego bardzo się cieszę

Niestety Dariusz S. nie skorzystał z możliwości i nie odpowiedział na naszą prośbę o komentarz. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi w 2015 roku, kiedy to miało się odbyć posiedzenie pojednawcze w Sądzie Rejonowym w Iławie (II Wydział Karny) w sprawie przeciwko Dariuszowi S. Nie otrzymaliśmy również komentarza w 2016 roku w związku wydanym przez Sąd Rejonowy w Iławie wyrokiem nakazowym. Obie te sprawy opisywaliśmy na naszych stronach.

Komentarze  
# RE: Radny z wyrokiemzawsze zadowolony 2019-10-24 19:22
Panie Krajewski zaimponował mi Pan. Będziemy odwoływać Michalaka. Może chce Pan startować i zrobić tu porządek?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Radny z wyrokiemolo 2019-10-24 22:12
Nie widzę nikogo innego niż Krajewski. Z innymi będzie tak samo, tylko nazwiska się zmienią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19