fbpx

Uruchomiono monitoring jakości powietrza

Ilustracja. autor: Chimney
Ilustracja. autor: Chimney
Mieszkańcy Ostródy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że jakość powietrza w sezonie grzewczym nie należy do najlepszych. Teraz dzięki samorządowi miejskiemu dostali dowód i potwierdzenie tych przypuszczeń. Pierwsze czujniki już działają i niestety dostarczają niepokojących danych.

W chwili publikacji dostępne były dane z 5 czujników. Dwa z nich pokazują bardzo wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza (ul. Plebiscytowa 50, ul. Cicha). Dane zbierane przez te czujniki powinny niepokoić mieszkańców. Dziś wieczorem poziom cząstek PM2.5 wyniósł 138 µg/m3 (przekroczenie o 552%), a poziom cząstek PM10 wyniósł 400 µg/m3 (przekroczenie o 801%) na ul. Cichej (Osiedle Drwęckie). Na ul. Plebiscytowej poziom cząstek PM2.5 wyniósł 162 µg/m3 (przekroczenie o 649%), a poziom cząstek PM10 wyniósł 456 µg/m3 (przekroczenie o 912%). To zaledwie jeden wieczór, więc dla pełnego obrazu jakości powietrza trzeba oczywiście poczekać jeszcze jakiś czas na więcej danych.

Na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można przeczytać:
Zanieczyszczenia pyłowe: pył PM10 (pył zawieszony w którym mieści się frakcja cząstek poniżej 10 mikrometrów) i pył PM2,5 (pył zawieszony w którym mieści się frakcja cząstek poniżej 2,5 mikrometrów. Niebezpieczne dla zdrowia zarówno przez fakt małego rozmiaru cząsteczki oraz skład. Z powodu niewielkich rozmiarów z łatwością docierają w najgłębsze partie układu oddechowego, gdzie część kumuluje się, a część przenika do układu krwionośnego. W ten sposób do organizmu przedostają się niezwykle szkodliwe składniki pyłów, takie jak metale ciężkie czy benzopiren. Mogą one m.in. wywoływać alergie, przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, czy też nowotworów.

Docelowo czujniki w Ostródzie zostaną zainstalowane w podanych lokalizacjach:

  1. Pieniężnego 30
  2. Olsztyńska 7
  3. Rycerska 5
  4. Piłsudskiego 4
  5. Kościuszki 22
  6. Plebiscytowa 50
  7. Osiedle Młodych 8
  8. Cicha
  9. Norwida

Udostępniona strona z wynikami pomiarów zawiera mapę i dane szczegółowe z poszczególnych czujników. Czujniki mają za zadanie zmierzenie ilości pyłów o wielkości 2.5 um oraz 10 um, czyli tych najbardziej szkodliwych dla organizmów. Oprócz tego zainstalowane urządzenia zbierają informacje o ciśnieniu atmosferycznym, wilgotności i temperaturze.

Dane z czujników można oglądać na stronie https://ostroda.aqi.eco/pl

Można też skorzystać z aplikacji mobilnej, np. Kanarek, dostępnej na systemy Android i iOS.

Producentem urządzeń do pomiaru jakości powierza jest firma Nettigo. Model urządzenia zamontowanego w Ostródzie to Nettigo Air Monitor 0.3.3 PRO.

Na stronie pomiarów znajduje się też objaśnienie:
Uwaga. Wyniki pomiarów prezentowane na tej stronie są wiarygodne, ale nie mogą być traktowane jako oficjalne źródło informacji o stanie jakości powietrza! Jedynym w oficjalnym źródłem informacji są dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prezentowane tu dane mają podnosić świadomość mieszkańców Ostródy w sprawach jakości powietrza.

Urządzenia zostały zakupione i zamontowane w ramach realizacji projektu pn. "Zrównoważony transport miejski w Ostródzie - etap II".

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19