Zapraszamy na... wędkowanie. Jezioro Drwęckie

Na początek proponujemy wędkarzom Jezioro Drwęckie, gdyż jest to zbiornik retencyjny, do którego spływają wody z różnych kierunków. Jest to jezioro leszczowe, ale nie brakuje tu wielu innych gatunków ryb: od szczupaków, poprzez węgorze, nie mówiąc o popularnej płotce i okoniu.
Jezioro Drwęckie jest typowym jeziorem rynnowym. Składa się z rynny południowo-zachodniej o długości 12 km, przez którą przepływają wody rzeki Drwęcy oraz z rynny północnej o długości 7,5 km. Powierzchnia jeziora wynosi 881 ha, długość jak wyżej, szerokość do 1,5 km oraz maksymalna głębokość dochodzi do 22 metrów.
Jest to bardzo malowniczo rozwidlone jezioro; od strony zachodniej, częściowo od północnej oraz od wschodniej jest dostępne z brzegu. Ma jednak wiele terenów podmokłych i niedostępnych, szczególnie od północy, północnego wschodu i na rynnie zachodniej, także od południa. Brzegi tego basenu są zupełnie płaskie i często podmokłe. Szczególnie duże połacie mokradeł leżą w środkowej części oraz wokół zachodniego krańca. Obrzeże północnego krańca jest na ogół wzniesione wysoko. Tu występują odcinki o stromym nachyleniu stoków. Jedynie południowa część tego basenu jest także podmokła, ale za to zachodnia jest dostępna i zalesiona. Na krańcu tego basenu leżą Piławki, a od strony wschodniej jeziora rozciąga się park miejski. Tu wpada rzeka Drwęca, nieco dalej, na północ Kanał Młyński i kilkadziesiąt metrów dalej Kanał Ostródzko-Elbląski - odcinek Ostróda-Stare Jabłonki.
Do północnego krańca rynny północnej jeziora wpływa potok z Jeziora Piławeckiego Błota. Natomiast do zachodniego wpływa poza rzeką Drwęcą potok z Jeziora Iłgi. Tu również łączy się Kanał Ostródzko-Elbląski z jeziorem przez dawną rzekę Liwnę.
Wędkarze winni pamiętać o dwóch ważnych zasadach: po pierwsze o tarle ryb i o obowiązujących minimach wymiarowych ryb odławianych.
Leszcz odbywa tarło w maju i czerwcu. Lin jako ryba - typowy mieszkaniec strefy przybrzeżnej, jest rybą "wszędobylską" - spotkać go można we wszystkich rybackich typach jezior. Tarło odbywa w okresie letnim. Kleń jest długowieczny, osiąga wielkość do 80 cm i ciężar do 4 kg, a tarło odbywa w maju i czerwcu. Jaź jest mieszkańcem głównie rzek, a w jeziorach zawsze przebywa w strefie przybrzeżnej. Żeruje najczęściej przy samym dnie. Jaź występuje w rzece Drwęcy, a ta przepływając przez jezioro, staje się też jego żerowiskiem. Najlepszy okres połowu to: maj, wrzesień i październik
Płoć jest najpospolitszą rybą naszych wód. Płoć żyje w strefie przybrzeżnej jeziora, często schodzi na nieco głębsze partie stoku. Tarło płoć odbywa wiosną, w kwietniu i maju, gdy temperatura wody osiąga 10-12 stopni Celsjusza. Wzdręga tarło odbywa w maju i czerwcu przy temperaturze około 14 stopni. Ukleja jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ryb w Polsce. Żyje w dużych stadach. Żyjąc około 10 lat osiąga wielkość 15-18 cm i ciężar do 50 gram. Tarło trwa od połowy maja do końca czerwca przy temperaturze wody 18-20 stopni C. Brzana tarło odbywa w maju i czerwcu. Wymiar ochronny wynosi 30 cm, okresu ochronnego nie ma. Certa ma okres tarła rozciągnięty od maja do lipca.
Niektóre występujące wymiary minimum u ryb odławianych przez wędkarzy: sandacz - 35 cm, szczupak - 30 cm (PZW - 40 cm), sieja - 40 cm, węgorz - 35-40 cm, brzana - 30 cm, leszcz - 25 cm, lin - 20-25 cm, certa - 20 cm, płoć - 15 cm, pstrąg potokowy - 25 cm.
O innych rybach i ich zwyczajach przy następnych informacjach o jeziorach okolic Ostródy.