Dworzec w Ostródzie wygrywa w konkursie

Dworzec w Ostródzie. foto: OstrodaOnline.plOstróda zdobyła główną nagrodę w kategorii Rewitalizacja. "Rewitalizacja budynku dworca w Ostródzie" przyniosła wygraną w VIII edycji konkursu "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich".  Uroczysta wręczenie nagród miało miejsce 18 września 2015 roku w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. To wielkie wyróżnienie i szansa na promocję.


W ramach projektu rewitalizacji przeprowadzono generalny remont budynku dworca w Ostródzie, wygospodarowano nowe pomieszczenia i zaadaptowano te, które pozostawały nieużywane. Obiekt zyskał nowe funkcje kulturalne i edukacyjne. Obecnie znajdują się tu m.in. świetlica artystyczna dla dzieci i młodzieży, Klub Plastyka Amatora, czytelnia, pracownie artystyczne, kulturalne i edukacyjne. W budynku dworca regularnie odbywają się wystawy artystyczne, prowadzone są różnorodne zajęcia warsztatowo-rękodzielnicze, a także spotkania dyskusyjne i wieczory tematyczne. Działalność podjęło lokalne Młodzieżowe Centrum Kariery, prowadzone przez Ochotniczy Hufiec Pracy, Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych "Rzecz Jasna", które swoją ofertę kieruje przede wszystkim do mieszkańców okolicy, a także Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) mający na celu przygotowanie pracowników z niepełnosprawnościami do wejścia na otwarty rynek pracy.
W ramach ZAZ funkcjonują:
certyfikowana niszczarnia dokumentów,
produkcja ekologicznych podpałek,
Bar Semafor prowadzony przez osoby z niepełnosprawnościami.
W ramach projektu wyremontowano również pomieszczenia związane z obsługą ruchu pasażerskiego, poczekalnie wyposażono w sofy i stoisko z gazetami, ustawiono nowe ławki w holu oraz odnowiono kasy biletowe.

Poniżej lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach VIII edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich":

Obiekt turystyczny - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu
Rewitalizacja - Rewitalizacja budynku dworca w Ostródzie
Kultura i sztuka - Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Edukacja - Park rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim
Turystyka mobilna i wirtualna - Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku
Turystyka aktywna - Odra dla turystów 2014
Miejsce przyjazne rodzinie - Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z Ekspozycją Giganty Mocy
Nagroda internautów - Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego - etap 4.
Przyznano też wyróżnienie specjalne - otrzymało je Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

mt_gallery: Dworzec w Ostródzie. foto: OstrodaOnline.pl