fbpx

Warto głosować!

Ilustracja
Ilustracja
Według wrześniowych badań CBOS udział w głosowaniu deklaruje zaledwie 60% wyborców i wyborczyń, faktycznie do urn może pójść jeszcze mniej osób. Frekwencja najniższa jest zwykle w grupie młodych wyborców, głosujących po raz pierwszy. Co sprawia, że młodzi biorą udział w wyborach lub z nich rezygnują? Czemu w ogóle warto iść na wybory? Prezentujemy nowe analizy Fundacji Batorego i koalicji Masz Głos, Masz Wybór.


Z opracowania dr Marty Żerkowskiej – Balas oraz Mateusza Zaremby z Uniwersytetu SWPS wynika, że na decyzję młodych o udziale w wyborach wpływa z jednej strony profil demograficzno-społeczny, a z drugiej - wiedza polityczna i orientacja światopoglądowa. Osoby młode, w wieku 18-25 lat, zajęte są innymi ważnymi kwestiami, związanymi z organizacją ich własnego życia, dopiero z biegiem czasu nabywają też wiedzy czy politycznego zaangażowania skłaniających do udziału w wyborach. Wśród kwestii determinujących pierwsze głosowanie autorzy wymieniają status społeczny rodziców, poziom religijności (co powiązane jest zapewne z motywacją ze strony grupy religijnej), poziom zainteresowania polityką i zdolność określenia swoich poglądów na osi lewica-prawica.

Jak przekonać młodych (i nie tylko) do udziału w głosowaniu? Koalicja Masz Głos, Masz Wybór podpowiada: przypominajmy wszystkim o tym, że decyzje parlamentu mają wpływ na nasze codzienne życie! To posłanki i posłowie decydują o takich kwestiach, jak:Wysokość dopłat do mieszkań. Czy wiesz, że możesz ubiegać się o dopłatę do kupna, budowy, a nawet czynszu wynajmowanego domu lub mieszkania? To Parlament ustala zasady przyznawanych dopłat.

  • Wysokość podatków. Sejm decyduje ile płacimy podatku od naszych zarobków (PIT), jak wysoki podatek zapłacą przedsiębiorcy (CIT) i ile będzie wynosił podatek od codziennych zakupów (VAT).
  • Wiek emerytalny. To posłanki i posłowie decydują o tym w jakim wieku będziemy uprawnieni do przejścia na emeryturę.
  • Zasady wydawania pozwoleń na budowę. To ustawy przyjmowane przez Sejm regulują kwestię budowy domów, ich kształtu, zasad ogrzewania czy kwestię możliwości wycięcia drzewa znajdującego się na naszym podwórku.
  • Zasady refundacji leków, w tym in vitro. Wybierając posłów i posłanki wpływamy na to, kto w naszym imieniu podejmie decyzję dotyczącą refundacji leków oraz kto rozstrzygnie kwestie dotyczące in vitro – czy i w jakich sytuacjach będzie refundowane.
  • Zakup bezpłatnych podręczników dla uczniów. Kupować czy nie kupować... podręczniki dla uczniów. Także to pytanie rozstrzyga Parlament.
  • Wiek, w którym nasze dzieci rozpoczną naukę w szkole. Rok dłużej w przedszkolu, a może rok wcześniej w szkole? Wybierając Parlament zdecydujesz, kiedy dzieci pójdą do szkół.
  • Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości. Wysokość mandatów, które płacimy za zbyt szybką jazdę regulowana jest przez Kodeks Ruchu Drogowego. Ta sama ustawa obowiązujące osoby prowadzące samochód lub rower, a także pieszych.
  • Zasady przyznawania zasiłków dla osób bezrobotnych. To Sejm uchwalił Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ta ustawa reguluje zasady i wysokość zasiłku przyznawanego osobom bezrobotnym, a także formy wspierania osób bezrobotnych przez szkolenia czy refundowanie części wynagrodzenia przedsiębiorcom zatrudniającym osoby bezrobotne.
  • Możliwość umieszczania reklam na budynkach i przy drogach. Dyskusję dotyczącą reklam w przestrzeni publicznej także ostatecznie rozstrzyga Sejm, poprzez zapisy Ustawy o drogach publicznych i Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sejm ustala na przykład jak wysokie mogą być konstrukcje reklamowe, jak blisko drogi mogą być ustawiane oraz ile wynosi kara za nielegalne ustawienie reklamy.

Głosując i wybierając swoich reprezentantów zyskujemy wpływ na te decyzje. Jeśli nie weźmiesz udziału w głosowaniu – i tak się ono odbędzie - pozwolimy innym decydować za siebie. Pomyśl, co wydarzy się, gdy z głosowania zrezygnują wszystkie osoby, z którymi coś cię łączy. Gdy nie zagłosuje żaden student ani studentka – nikt nie zadba o stypendia. Gdy nie zagłosują rodzice – nie będzie komu reprezentować ich interesów. Co stanie się z przestrzenią publiczną, gdy nie zagłosujesz ani ty, ani nikt inny, komu zależy na jej wyglądzie czy dostępności?

Pełne opracowanie: Dr Marta Żerkowska – Balas, Partycypacja nowych wyborców

Skrót opracowania

Infografika Dlaczego warto głosować?

Komentarze  
# Warto głosować!Czesław 2015-10-20 07:50
Na kogo tu głosować? O tych wszystkich Gorczycch, Babalskich czy Wilkach i innych słychać tylko przed wyborami jak żebrzą o głosy , a później mają wszystkich w nosie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Swięta PrawdaPrawda ! 2015-10-20 16:14
Na kogoś młodego z lewicy , no nie daj boże na tych co wymieniasz!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Warto głosować!zbyszek 2015-10-20 17:13 Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# POgratulować.Okupacji 2015-10-21 00:36
Państwa ciąg dalszy.Wynika z tego,że IM wolno wszystko.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19