W środę protest pod starostwem w Ostródzie

Szpital w OstródzieW sobotę do lokalnych mediów został wysłany e-mail z informacją o planowanym proteście, którego organizatorem jest Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność” przy Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie. Nie było jednak pewne czy dojdzie on do skutku, gdyż w poniedziałek Starosta wysłał oświadczenie, w którym wyjaśnia, iż nie zmierza prywatyzować laboratorium. Dziś wiemy, że protest odbędzie się zgodnie z planem, czyli 21 września 2016r. w godzinach od 13:00 do 14:00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostródzie, przy ulicy Jana III Sobieskiego 5.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie w przesłanej korespondencji wyjaśnia przyczyny protestu:

Takie kroki postanowiliśmy podjąć, po braku porozumienia pracowników oraz związków zawodowych z dyrekcją szpitala. Sprawa zaczęła się od zmniejszenia do bezwzględnego minimum obsady podstawowego zespołu ratownictwa medycznego stacjonującego w Ostródzie oraz od chęci oddania w prywatne ręce dochodowych komórek szpitala (laboratorium analitycznego oraz pracowni RTG, tomografii komputerowej i USG). Aktualnie procedury przetargowe trwają, pomimo stanowczych protestów związków zawodowych (brak porozumienia m.in. w sprawie przyszłości zatrudnienia obecnej kadry).

Uważamy, iż wszystkie te działania wpłyną niekorzystnie na sytuację szpitala, doprowadzą do zwolnień pracowników oraz doprowadzą do pogorszenia jakości usług, co odbije się negatywnie na pacjentach.

W szczególności za te negatywne działania obwiniamy właściciela szpitala – Pana starostę Andrzeja Wiczkowskiego, który przyzwala na takie działania, nie robiąc NIC, co mogłoby zapobiec tym negatywnym procederom.

Dodatkowo niepokój budzi rosnące w szybkim tempie zadłużenie naszej placówki (z 335 tyś na koniec 2015 roku, do około 1 mln 700 tyś w chwili obecnej). Takich przypadków nie pamiętamy w historii tej placówki. W związku z tak dużym zadłużeniem, poszukuje oszczędności w miejscach, które przynoszą zyski, a ewentualne oszczędności są pozorne (około 75 tyś zł rocznie), przy jednoczesnym igraniu z życiem ludzkim (zmniejszenie obsady osobowej podstawowego ZRM w Ostródzie)

Ze względu na brak porozumień, opieszałość w odpowiedzi na pisma oraz zastraszanie pracowników przed protestami lub wstąpieniem do związków, zostaliśmy zmuszeni podjąć ostateczne kroki, aby ratować nasze miejsce pracy.

Treść przesłanego zaproszenia:

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SZPITALA I MIESZKAŃCÓW OSTRÓDY NA PIKIETĘ POD BUDYNKIEM STAROSTWA POWIADOWEGO W OSTRÓDZIE, ORGANIZOWANĄ PRZEZ ZWIĄZEK ZAWODOWY NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”.
Jest to protest przeciwko szkodliwym działaniom władz powiatu ostródzkiego ze Starostą Andrzejem Wiczkowskim na rzecz ostródzkiego szpitala.
Działania te powodują zagrożenie dla pacjentów i pracowników!
PROSIMY PRACOWNIKÓW ORAZ MIESZKAŃCÓW O WSPARCIE NASZEGO PROTESTU!
MIEJSCE: Starostwo Powiatowe w Ostródzie ul. Jana III Sobieskiego 5
TERMIN: 21 września 2016r (środa), GODZINA: 13:00 do 14:00

Treść oświadczenia Starosty Andrzeja Wiczkowskiego, które pojawiło się w poniedziałek 19 września 2016 roku.

Oświadczenie
Szanowni Państwo w związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi sytuacji w naszym powiatowym szpitalu pragnę poinformować, że Zarząd Spółki przeprowadził postępowanie przetargowe na outsourcing laboratorium szpitalnego. W wyniku tego postępowania żadna z firm nie złożyła oferty, która spełniałaby oczekiwania ograniczenia kosztów postawione przez zarząd spółki i nasze jako właściciela.

Informuję Państwa, że nie będzie przekazania szpitalnego laboratorium w outsourcing i zamyka to wszelkie działania w tym kierunku.

Laboratorium szpitalnie jest i będzie pracowało w strukturach szpitala powiatowego i informacja ta zamyka mam nadzieję wszelkie spekulacje na ten temat.

Treść oświadczenia Starosty w oczywisty sposób wymusza zadanie pytania. Czy gdyby jedna z firm złożyła ofertę, która spełniałaby oczekiwania ograniczenia kosztów, to outsourcing szpitalnego laboratorium zostałby zrealizowany?