Wystawa - Protestanci dla Rzeczpospolitej

IlustracjaSerdecznie zapraszamy na wystawę "Protestanci dla Rzeczpospolitej" połączoną z prezentacją zbiorów Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

 

Termin: 26 kwietnia – 25 maja 2018r.
Otwarcie wystawy: 26 kwietnia, g. 18.00
Sala wystaw czasowych Muzeum w Ostródzie

Wystawa pokazuje sylwetki wybranych polskich protestantów, którzy mieli wielki wkład w walkę o odzyskanie lub utrzymanie niepodległości Polski, głównie w wieku XIX i XX. Zostało to przedstawione jako proces historyczny, rozpoczęty staraniami o podmiotowość języka polskiego i kultury narodowej w XVI wieku, poprzez udział w budowaniu ideowej, etycznej i gospodarczej wielkości I Rzeczypospolitej i wkład w walkę o niepodległość w czasie rozbiorów. Ukazani zostali bohaterowie powstań, ale i naukowcy, pisarze, artyści i przedsiębiorcy. Na koniec twórcy niepodległości Polski i żołnierze o nią walczący.
Wystawa uzupełniona została o zbiory pamiątek Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Na wystawie zobaczyć będzie można eksponaty po ewangelickich kapelanach Wojska Polskiego z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz II Wojny Światowej. Zobaczyć będzie można również pamiątki po ks. gen. Adamie Pilchu, który zginał w katastrofie rządowego samolotu w 2010r.
W czasie otwarcia wystawy zaprezentowane zostaną dwie prelekcje:
-"Protestanci dla Rzeczpospolitej" – Artur Michalski, Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury
-"Ewangelicy w Wojsku Polskim" – ks. mjr Tomasz Wigłasz, kapelan Żandarmerii Wojskowej Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Plakat

Organizatorzy:
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie
Muzeum w Ostródzie
Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury
Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe

Wystawa odbywa się w ramach "V Dni Gizewiusza w Ostródzie"

"V Dni Gizewiusza w Ostródzie" zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach otwartego konkursu ofert.

{jcomments off}