plakat

VII DNI GIZEWIUSZA W OSTRÓDZIE odwołane

Zapraszamy na prelekcje popularnonaukowe dotyczące zagadnienia plebiscytu na Warmii i Mazurach oraz koncert. To wszystko w ramach VII Dni Gizewiusza.

plakat prelekcjeProf. Grzegorz Jasiński UWM
Prelekcja "Trzecia droga. Mazurski separatyzm na przykładzie dra Kurta Obitza."
14 października 2020 g. 18.00
Czytelnia Biblioteki Miejskiej

Dr Robert Kempa
Prelekcja "Między Polską a Niemcami. Plebiscyt na Warmii i Mazurach."
22 października 2020 g. 18.00
Czytelnia Biblioteki Miejskiej

Wystawa "Bohaterowie plebiscytu"
Lipiec – październik 2020
Sala wystaw czasowych w Muzeum w Ostródzie

Koncert Nina Nu "Głos dawnych Mazurów"
24 października 2020 g. 18.00
Sala reprezentacyjna Centrum Kultury
/podczas koncertu wystawa malarstwa Hanny Żebrowskiej.

Koncert z wierszami poetów mazurskich żyjących w XVIII, XIX i początkach XX-go wieku, m. in. Michała Kajki, Gotfryda Bendziułły, Tobiasza Stullicha, Jana Luśtycha czy Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, do których muzykę napisała i śpiewa giżycczanka - Monika Wierzbicka występująca obecnie pod pseudonimem artystycznym Nina Nu.
Ludzie ziemi, nauczyciele, działacze społeczni ci znani i ci, których już nie pamiętamy, mówią swoim głosem o sprawach, które ich dotyczyły: o miłości, o ojczystym języku, o radości i zachwycie nad miejscem, w którym przyszło im żyć. Nad pięknem naszych Mazur. Raz ten głos jest uroczysty, raz zwyczajny a innym razem żartobliwy. Muzyka utrzymana jest w charakterze folkowo jazzowym. Wiersze śpiewane są po polsku; nie zabraknie jednak akcentu języka mazurskiego.
Pomysł recitalu i płyty o tym samym tytule przyszedł podczas pracy nad programem „Powróćmy do korzeni”, który Nina Nu przygotowała na zamówienie Muzeum Ziemi Piskiej w ramach obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Monika Wierzbicka – pseudonim artystyczny Nina Nu – Dwukrotnie nominowana do nagrody muzycznej FRYDERYK, zdobywczyni III miejsca na 25 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Od ukończenia Studium Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni czynnie uprawia zawód wokalistki i aktorki, cały czas doskonaląc swoje umiejętności. Giżycczanka, swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w Zespole Pieśni i Tańca Giżycko prowadzonym przez Krystynę Rekosz i Henryka Gierwela w Giżyckim Domu Kultury.
Do 2000 roku częściej ją było widać w teatrze i w telewizji (Teatr Syrena, Teatr Dramatyczny, DTV Jacka Fedorowicza, Kabarecik Olgi Lipińskiej). Po 2000r. kiedy to współzałożyła Ha-Dwa-O – zespół święcący triumfy w latach 2000/2003, zaczęła tworzyć i współtworzyć w zespołach: Analog, Wiolonczele z Miasta, Żywiołak, Res Factum. Jako twórca i wykonawczyni została przyjęta do grona członków stowarzyszenia ZAiKS oraz STOART.
Od lat jej piosenki utrzymują się na playlistach ogólnopolskich i regionalnych stacji radiowych, a niektóre z nich są hitami: Idziemy do zoo, Zatrzymaj mnie, Magia Świąt czy Mój miły rolniku. Jej muzyka rozbrzmiewa jako ilustracja do czytanych w radiowej Trójce powieści (Papusza, Urodzeni biegacze, Księgi Jakubowe, Quo Vadis, Bezbronna Kreska, Rok Królika) czy na antenach telewizyjnych m.in. Rok w Ogrodzie, Pytanie na śniadanie, Informator seniora, Nie ma jak Polska, Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej.
Od 15 lat dzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami - uczy śpiewu współpracując ze Szkołą Śpiewu i Emisji Głosu Konador. Obecnie koncertuje jako Nina Nu, jest członkinią kooperacji artystycznej Mariusz Szczygieł & Res Factum (Projekt Prawda Muzycznie) oraz kooperacji aktorskiej Babainu (Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze – Bolesława Leśmiana). Jej głos można usłyszeć w bajkach, które dubbinguje. m.in. Spongebob Kanciastoporty, Strażak Sam, Tree Fu Tom, Fraglesy, Hotel Transylwania2 czy Zima Muminków.

Więcej informacji na stronie: ninanu.art.pl oraz na Facebooku: Głos Dawnych Mazurów

plakat koncert

AKTUALIZACJA 2020-10-13:

Ponieważ Ostróda znalazła się w "czerwonej strefie" niemożliwa jest organizacja jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych. Szanując obowiązujące przepisy i w trosce o Państwa bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się odwołać zaplanowane na najbliższe tygodnie wydarzenia. Nie chcemy jednak całkiem z nich rezygnować.
JEŚLI TYLKO BĘDZIE TAKA MOŻLIWOŚĆ PODAMY NOWE TERMINY SPOTKAŃ W LISTOPADZIE. WSZYSTKIE WYDARZENIA BĘDĄ TAKŻE DOSTĘPNE ONLINE.
Mimo wszystko zapraszamy i życzymy dużo zdrowia!