Ilustracja, foto: Dawid Szczygielski
Ilustracja, foto: Dawid Szczygielski

ORF2008: Ostróda Reggae Festiwal 2008

Mamy wielką przyjemność poinformować Państwa, iż przygotowania do największej letniej muzycznej imprezy plenerowej OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL 2008 rozpoczęły się na dobre. Znane są już zagraniczne i polskie Gwiazdy Festiwalu oraz krystalizuje się przebogaty program. W tym roku Organizatorzy postawili głównie na międzynarodowy skład, dlatego na festiwalu wystąpią artyści aż z 11 krajów na świecie!!!

Tradycyjnie pod koniec wakacji, Ostróda staje się muzyczną „stolicą reggae”, a teren Festiwalu zamienia się w reggae miasteczko, gdzie od rana do rana trwa wielka letnia zabawa. W terminie 14, 15, 16, 17, sierpnia 2008, zapraszamy już na kolejną edycję OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL.

Muzyka reggae to nie tylko wspaniałe , taneczne rytmy i świetna zabawa ale również ideologia miłości, jedności i pokoju. Stanowi najbardziej charakterystyczny gatunek muzyki jamajskiej, której historia sięga ponad 400 lat wstecz do wczesnych czasów afrykańskiego niewolnictwa. Wieloletnia tradycja muzyki reggae, zaangażowany przekaz oraz znakomity dobór wykonawców gwarantują, że Festiwal staje się niepowtarzalnym przeżyciem kulturalno – duchowym i na długo pozostaje w pamięci jego uczestników.

Największe w kraju święto muzyki reggae w tym roku zapowiada się imponująco. 4 dni koncertów na 3 scenach. Codziennie ponad 15 godzin muzyki na żywo. W tym roku zobaczymy i usłyszymy międzynarodowe gwiazdy tego nurtu muzycznego. Oto niektórzy z nich, o kolejnych będziemy informować na bieżąco:

ALBOROSIE /JAM/

Alberto Dascola aka Albarosie urodził się 31 lat temu na Sycylii. Jest muzykiem oraz producentem. Mieszkając jeszcze we Włoszech założył zespół REGGAE NATIONAL TICKET – grupę, która osiągnęła przez kilka lat swej działalności wielki sukces. W 2001 roku Alborosie zdecydował się na radykalny krok – zostawił zespół, agencje, wytwórnię, z którą miał podpisany kontrakt, sprzedał cały swój majątek i wyruszył na Jamajkę w poszukiwaniu innych wibracji i innego życia. Jamajka stała się dla niego wszystkim, pokochał ludzi, kulturę, jedzenie wibrajce i wszystko co związane z tym miejscem. „To nie tylko miejsce, gdzie chce żyć, to miejsce gdzie chce umrzeć” – stwierdza artysta. Jamajka to jego ziemia! Stwierdził, iż język, którego używa oraz styl życia, który zaadaptował od momentu przybycia na wyspę niczym nie odróżnia go od innych mieszkańców wyspy. Dlatego czuje się w 100% Jamajczykiem. Jego hity 'Herbalist' czy 'Kingston Town' osiągnęły ogromny sukces w Europie.

www.myspace.com/alborosie

NO MORE BABYLON feat. EARL 16 /FR/GB/

Esencja roots reggae dub prosto z Francji - zespół uformował się ponad 10 lat temu. Grając na terenie całej Francji otwierali koncerty takich artystów jak : Jimy Cliff, Ijahman Levi, Yellowman, Alpha Blondy, Misty in Roots oraz wielu innych… Swój pierwszy debiutancki album zatytułowany „Stand the Pressure” wydali w 2001r. W chwili obecnej No More Babylon równorzędnie grają jako backing band z Earl 16. Podczas ich wspólnej europejskiej trasy w 2004 roku nagrali pierwszy jego live album „Mash up the Dance”. No More Babylon współpracuje również z Ken’ym Boothe’m, Josie Miel’em, Brother Marcus (Irie Connection) i Kenny Knots’em. Zespół właśnie wydal nowy album „Roots Meeting” na którym słyszymy owocne efekty współpracy z ich przyjaciółmi.

Jeśli jesteś fanem roots reggae koniecznie sprawdź te strony!

www.myspace.com/nomorebabylon
www.nomorebabylon.com

DANAKIL feat. GENAERAL LEVY /FR/GB/

Danakil to francuska formacja roots-reggae-dub, która powstała w 2000 r. W maju 2006 roku wydają swój debiutancki album „Micro Climat”. Ich pozycja na rynku muzycznym sukcesywnie się stabilizuje. Zaczęli występować z Generalem Levy’m jako jego backin'band. Sam General Levy ( Paul Levy) to prawdziwy weteran brytyjskiej sceny muzycznej. Gładko poruszający się pomiędzy reggae /jungle/progressive. Już w wieku 12 lat zaczął pisać teksty, jako czternastolatek uformował sound system THIRD DIMENSION - był to pierwszy z wielu soundów, które tworzył. Szybko zyskał reputacje kreatywnego i utalentowanego MC, co po kilku latach pozwoliło mu wejść do studia. W 92' wydał pierwszy album zatytułowany „Double Trouble”, który był efektem współpracy z jamajska supergwiazdą Capletonem – ten akcent potwierdził tylko jego wejście w międzynarodowe grono reggae. Jego drugi album „Wickeder General” zyskał miano najlepszego albumu 92 roku a utwór „Heat” miano najlepszego singla. Sam General Levy uznany został za najlepszego DJ/MC w brytyjskim przemyśle reggae. Jest odbiorcą wielu nagród, jak również współpracował z wieloma znaczącymi wytwórniami i producentami (Sly & Robbie, Shaggy, Gussie P). General Levy niczym wino z czasem staje się coraz lepszy i nie mniej twórczy. To co prezentuje zawiera łatwopalne składniki - uwaga, bo wszędzie tam gdzie się pojawia zaprasza Ogień!

www.myspace.com/wwwmyspacecomgenerallevy
www.myspace.com/danakilweb 

Również w tym roku odbędzie się konkurs młodych kapel, który oceniać będzie jury pod przewodnictwem Włodzimierza Kleszcza, znanego i cenionego dziennikarza, organizatora koncertów i niestrudzonego propagatora muzyki reggae. Wszystkie zespoły, które chcą wystąpić w konkursie proszone są o przesyłanie swoich zgłoszeń do dnia 31 maja 2008 na adres organizatora:
Positive Music Promotion
ul. Mickiewicza 8/1
14-100 Ostróda
Zgłoszenie powinno zawierać min. 3 utwory w wersji audio oraz materiały promocyjne zespołu.

Podobnie ja w latach poprzednich koncerty będą się odbywać na trzech scenach na terenie miasteczka festiwalowego oraz dodatkowo na molo, gdzie w godzinach popołudniowych będą grały najlepsze sound- systemy. Na terenie miasteczka festiwalowego działać będzie również w tym roku znacznie większa baza gastronomiczno- handlowa. W związku z olbrzymią frekwencją podczas zeszłorocznej edycji festiwalu organizatorzy postanowili powiększyć miasteczko namiotowe na terenie jednostki oraz ograniczyć wstęp na festiwalowe pole wyłącznie osobom, które zakupią karnet w przedsprzedaży. Dla tych, którzy nie dostaną się na pole festiwalowe oraz dla bardziej wymagających, polecamy szeroki wybór miejsc noclegowych na terenie miasta. Więcej informacji na oficjalnej stronie miasta:
www.ostroda.pl
www.mazury–zachodnie.pl

Gościnna Ostróda zmienia swój wizerunek - budowane są nowe hotele,restauracje, powstaje wyciąg dla narciarzy wodnych oraz tor kajakowy! Niebawem Ostróda stanie się najnowocześniejszym w Polsce ośrodkiem turystycznym.

Ostróda Reggae Festiwal to znana i ceniona w Polsce impreza, mająca na celu prezentację tego, co w reggae najlepsze. Jest to najbardziej kultowy festiwal tego gatunku muzyki w naszym kraju. Miejscem festiwalowych występów są stare pruskie koszary, które w latach komuny służyły Wojsku Polskiemu. Teraz nieczynne, stały się doskonałym miejscem wydarzeń kulturalnych. Wspaniali wykonawcy z całego świata oraz najlepsze polskie kapele występujące na scenie festiwalu sprawiają, że Ostróda Reggae Festiwal wyrósł na jedna z większych i ciekawszych imprez reggae na Świecie!

Zeszłoroczna edycja Ostróda Reggae Festiwal stała się największym świętem muzyki reggae w Polsce. Przez cztery dni na terenie dawnej jednostki Wojskowej ok. 20 000 fanów wzięło udział w kultowym wydarzeniu.
Pod względem artystycznym sierpniowy festiwal był niewątpliwie imponujący!
W zeszłym roku organizatorzy postawili na gwiazdy, stąd obecność czołówki tej sceny muzycznej, którą reprezentował kultowy Misty in Roots, Yellowman, Dub Incorporation oraz Lone Ranger. Ponadto wystąpiła cała polska czołówka sceny reggae a największym wydarzeniem był jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia grupy Bakshish. Lider Bakshish - Jarek „Jarex” Kowalczyk otrzymał puchar za indywidualność z rąk Honorowego Patrona Festiwalu - Pani Marii Dembowskiej, Honorowego Konsula Jamajki.
W ciągu czterech dni, na trzech scenach oraz na olbrzymim ekranie wizyjnym, fani reggae zobaczyli i usłyszeli ponad 50 zespołów z Polski, Europy i świata. Ponadto w części konkursowej wystąpił: Świadomość /PL/, Pajujo /PL/, Industrial Forest /PL/, Lars /PL/, Raggafaya /PL/, z których to dwa ostatnie okazały się laureatami i zwyciezcami nagród pieniężnych ufundowanych przez Burmistrza Miasta Ostródy oraz agencję Positive Music Promotion – organizatora festiwalu. Z kolei nagranie zasponsorowało „Studio Radioaktywni” z Częstochowy, a wydanie płyty czasopismo „Free Colours”.

W latach poprzednich na festiwalu wystąpiła cała polska czołówka sceny reggae, min. Izrael-Magnetosfera, Bakshish, Habakuk, Maleo Reggae Rockers, Indios Bravos, Vavamuffin, Polish Stars, Jafia Namuel oraz goście z zagranicy, min: Steel Pulse, Yellow Umbrella, Twinkle Brothers, Over Proof Sound System, Love Grocer, Man Soul Jah, Daddy Teacha, Big Famili, Abbasi All Stars, Nucleus Roots, Manipulators, Radikal Dub Kolektiv. Zaufanie publiczności zostało ukoronowane przyznaniem 1 miejsca w plebiscycie organizowanym przez znane polskie pismo reggae „Free Coulors”, w kategorii „muzyczne wydarzenie 2005, 2006 oraz 2007 roku w Polsce”, a jego organizator Piotr „Piter” Kolaj zwyciężył w kategorii „postać 2005 roku w Polsce”. Honorowy Patronat na Festiwalem objął Konsul Honorowy Jamajki w Polsce, Pani Maria Dembowska, co świadczy o wielkim prestiżu imprezy.

Strona festiwalowa:
www.reggae.ostroda.pl

Organizatorzy:
Positive Music Promotion
Biuro Promocji Miasta
Zapraszamy wszystkich na tą niesamowitą imprezę, która na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Ostróda Reggae Festiwal najlepszą propozycją na wakacje!!!