fbpx

ORF2008: Nikt nie urodził się bez celu...

Nikt nie urodził się bez celu
Nikt nie urodził się bez celu

Godzina 21.20. Gra zespół Izrael. Z lewej strony sceny widać na telebimie obraz z kamery rejestrującej imprezę. Dźwięki niezłe, muzyka od skromnych brzmień początku występu, zamienia się na klimatyczne wibracje, trafiające bez słów do serca. Piszę: bez słów, bo Izrael śpiewa po angielsku i niewiele można zrozumieć. Choć muza jest wcześniejsza od słowa i przekaz staje się o wiele bardziej czytelny niż programy informacyjne w polskiej telewizji.


Rzecz dziwna, grupy Izrael słuchałem dawno temu - jeszcze na gramofonie (urządzenie to nazywa się także adapterem w swobodnych rozmowad14_izrael_ds_img_0189.jpgch). Z czarnej płyty i grafitowej igły. Podobno każdą płytę można było odsłuchać przy pomocy zwykłej igły do szycia - ale tylko raz. Ja tego nie próbowałem. Niemniej gramofony miały swój klimat, i do dziś pamiętam słowa: "Jeśli nie chcesz być ofiarą systemu..." albo "Nie idź tą drogą, którą idą wszyscy..." Dzisiaj, być może, angielskie słowa z ich piosenek mówią o tym samym.

d14_bakshish_ds_img_0140.jpgJeszcze słów parę o zespole Bakshish, który grał wcześniej. Dawniej grupa nazywała się Bakszysz. Zespół powstał w 1982 roku w Kluczborku. Do dnia dzisiejszego wydał cztery płyty. W skład zespołu wchodzą: Jarek "Jarex" Kowalczyk (wokalista, twórca zespołu), Mariusz "Mario Tolo" Litnej - gra na gitarze oraz chórki, Tomasz "Junior Tom" Wójcik - takze gitara i chórki, Andrzej "Kazek" Roemer - gitara basowa, Andrzej "Kapsel" Rak - gra na bębnach, Sławomir "Birdy" Kaczmarzyk - instrumenty klawiszowe, Monika Biczysko - saksofon i wokal, Adam Mościcki (gra na perkusji - tak tak, bo perkusja to też instrument...)


d14_izrael_ds_img_0193.jpg d14_izrael_ds_img_2031.jpg d14_bakshish_ds_img_0125.jpg
d14_bakshish_ds_img_0141.jpg d14_bakshish_ds_img_0146.jpg d14_bakshish_ds_img_0160.jpg
d14_bakshish_ds_img_0165.jpg d14_bakshish_ds_img_2021.jpg d14_bakshish_ds_img_2024.jpg
{mosimage} {mosimage} {mosimage}
Foto: Dawid Szczygielski
Komentarze  
# ....PAZ 2008-08-16 13:38
Mysle ze wszyscy wiedza co to jest perkusja i ze jest to instrument. Jak juz piszesz takie cudowne relacje, ktore czyta sie prawie tak jak relacje z koncertow w Rolling Stone to dowiedz sie ze perkusista Bakshisha nazywa sie Marek Piotrowicz. A nowe piosenki Izraela byly raczej zrozumiale dla wiekszosci uczestnikow festiwalu bo jednak mlodzi ludzie znaja angielski( i sporo "starszych" tez)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ;)rasturastam 2008-08-16 14:26
PAZ nie czaisz ironii i żartu w tekście, a może do Ciebie trzeba pisać po angielsku? Pozdrowienia dla rafała i dla PAZ'ia też.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# nie czajePAZ 2008-08-16 16:46
Nie no takiego zartu to ja naprawde nie czaje. A jak ma tak pisac to nie sobie pisze do mnie nawet po azerbejdzansku, uzbekistansku a jak chce to moze nawet po angielsku to nie zrozumiem poziomu jego zartu i tej ogromnej dawki ironi. No coz za niskie moje progi. Gdzie rzym a gdzie krym.
P.S. I ja sie pytam gdzie byli wtedy rodzice?
P.S. 2 jakie miasto tacy felietonisci:-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# pomyłka...sabishii 2008-08-21 12:30
W tekście znajduje się duża pomyłka. Kazek, Kapsel i Tomek Wójcik już dawno nie grają w Bakshishu, oni grali w starym składzie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19