Policja podsumowuje festiwal
Policja podsumowuje festiwal

ORF2009: Policja podsumowuje festiwal

Już po raz siódmy ostródzcy policjanci dbali o bezpieczeństwo kilku tysięcy fanów największego w kraju plenerowego festiwalu muzyki reggae. Codziennie przez trzy dni kilkudziesięciu policjantów różnych służb patrolowało ulice miasta. Podczas trwającego festiwalu nie obyło się bez interwencji. Funkcjonariusze wylegitymowali ponad pół tysiąca osób, ponad 100 osób ukarano mandatami, kilkudziesięciu pouczono i tyle samo skierowano wniosków do sądu grodzkiego.

Najczęściej popełnianymi wykroczeniami były między innymi spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, zaśmiecanie i zakłócanie porządku publicznego. Jedna osoba za posiadanie narkotyków trafiła do aresztu.

Do zdarzenia doszło w piątek kilka minut po 23.00 na jednej z ostródzkich ulic. Tam policjanci olsztyńskiej prewencji zauważyli grupę młodych osób spożywających alkohol. Na ich widok między nimi powstało nagłe poruszenie. Podchodząc funkcjonariusze zauważyli, że jedna z osób coś odrzuciła. Jak się okazało był to woreczek z zawartością suszu roślinnego. Policjanci ustalili również jego właścicielkę. 27-letnia mieszkanka Warszawy po przewiezieniu do komendy, trafiła do policyjnego aresztu. Magdalena P. miała 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Teraz 27-latce za posiadanie środków odurzających grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Przed samym festiwalem doszło do jeszcze jednego zdarzenia. W środę 13 sierpnia kilka minut przed godziną 17:00 na jednej z ostródzkich ulic policjanci prewencji zauważyli grupę młodzieży raczącą się alkoholem. Podczas legitymowania jeden z chłopców okazał policjantom legitymację szkolną. Wówczas okazało się, że dane podane przez 16-latka nie zgadzają się z danymi umieszczonymi na legitymacji szkolnej. Chłopiec pokazał policjantom legitymację szkolną z przerobioną datą urodzenia. Według nowego dokumentu tożsamości był on starszy o trzy lata. 16-latek trafił do komendy policji. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że nastolatek miał ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Chłopiec tłumaczył policjantom, że przerobiony dokument umożliwiał mu zakup papierosów, alkoholu i wejście na rozpoczynający się w Ostródzie festiwal. Po kilku godzinach 16-latka odebrali rodzice. Teraz nastolatek odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym i nieletnich. Do Ostródzcy policjanci zatrzymali 16-latka z Warszawy, który przerobił szkolną legitymację. Chłopiec dodał sobie trzy lata przerabiając rok uradzenia na blankiecie. W ten sposób, już jako dorosły mógł kupować „legalnie” papierosy, alkohol, a co najważniejsze wejść na rozpoczynający się festiwal. Teraz pomysł 16-letniego Pawła znajdzie swój finał w sądzie rodzinnym i nieletnich.

W rozmowie telefonicznej oficer prasowy KPP w Ostródzie sierż. Janusz Karczewski ocenił festiwal jako spokojny. Biorąc pod uwagę tak dużą liczbę przyjezdnych (9 tys. według szacunków policji), liczba interwencji nie była znacząca. Z roku na rok rejestrujemy co raz mniej zdarzeń. W tym roku nie było ani jednego zdarzenia dotyczącego bójek, czy pobić. Liczba zgłoszeń od mieszkańców również nie była wyższa niż w latach poprzednich.

na podstawie informacji prasowych KPP w Ostródzie