fbpx

W tym roku z basenu nie skorzystamy

Miejski basen.
Miejski basen.
Wszystko wskazuje na to, że zapowiedź burmistrza o możliwym oddaniu basenu w październiku 2017 roku nie zrealizuje się. W październiku co najwyżej zobaczymy dokumentację, co i za ile trzeba wyremontować. Z informacji dostępnych w postępowaniu ogłoszonym przez Urząd Miejski w Ostródzie (Wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji budynku basenu położonego na działce nr 363/5 obręb 8, przy ul. Jana Pawła II 9A w Ostródzie) wynika, że obiekt jest w złym stanie i wymaga generalnego remontu.

Biorąc pod uwagę termin na przygotowanie dokumentacji, czas składania ofert i uwzględniając czas na podpisanie umowy z oferentem jest raczej pewne, że do października 2017 roku nie zobaczymy nic więcej oprócz dokumentacji opisującej stan obiektu, zakres niezbędnych prac remontowych i modernizacyjnych. Zwycięska firma ma na to maksymalnie 120 dni. W ślad za wyłonieniem oferty musi nastąpić przygotowanie postępowania dotyczącego wykonania prac i ogłoszenie przetargu. To kolejne miesiące. Nastąpienie dochodzi czas na wykonanie prac remontowych. Nie będzie zatem przesadą jeśli za realny termin zakończenia wszystkich prac uznamy połowę 2018 roku. Zresztą jest to dalece optymistyczne założenie, gdyż Urząd Miejski w postępowaniu maksymalny termin nadzoru autorskiego zakłada na 31 grudnia 2018 roku.
Ciekawą lekturą jest opinia techniczna branży sanitarnej basenu – aquaparku w Ostródzie przy ulicy Jana Pawła II 9a. Wynika z niej, że obiekty jest w złym stanie i wymaga gruntownego remontu.
Otwartym pytaniem pozostaje co dalej? Czy miasto zdecyduje się na remont i ile milionów będzie to kosztowało?

Przypomnijmy. 28 marca 2017 roku Gmina Miejska stała się właścicielem basenu. Miasto za 2 500 000 zł kupiło od syndyka obiekt, który od października 2016 roku był zamknięty.

Poniżej cześć dotycząca uwag do stanu technicznego urządzeń i instalacji oraz obiektów basenu:

2. Uwagi do stanu technicznego urządzeń i instalacji oraz obiektów basenu:
2.1. Pompy dozujące chemię w celu korekcji PH:
W pomieszczeniu dozowania chemii znajdują się pompy dozujące które zostały wyłączone z eksploatacji należy zwrócić uwagę na fakt że tak długotrwałe nie używanie pomp dozujących chemię naraża je na uszkodzenia i niedrożności. Każda pompa dozująca związki chemiczne przed wyłączeniem z eksploatacji powinna być dokładnie wypłukana czystą wodą w przeciwnym wypadku związki chemiczne krystalizują się prowadząc do niedrożności i uszkodzenia membrany pompy. Należy również uwzględnić fakt, iż w/w obiekt nie był ogrzewany w okresie zimowym co mogło również doprowadzić do uszkodzenia pomp w wyniku działania niskich temperatur przy ewentualnym braku dokładnego ich odwodnienia.
2.2. Sauny i łaźnie parowe:
Sauny parowe wymagają kapitalnego remontu związanego z ich wyposażeniem (ławki drewniane, wykładziny ścian i podłóg) do wymiany jest również piec, a generatory pary zdemontowane uszkodzone.
2.3. Niecka basenu sportowego (głównego):
Niecka basenu sportowego głównego odbarwiona zauważalne są liczne pofałdowania wykładziny niecki prawdopodobne są nieszczelności, wykładzinę basenu głównego należy wymienić w całości lub częściowo po dokonaniu jej ekspertyzy szczegółowej.
2.4. Rwąca rzeka:
Napęd rwącej rzeki wyposażone w 4 pompy (dwie nowe i dwie używane z relacji poprzedniego właściciela wszystkie sprawne), wyposażenie atrakcje rwącej rzeki również sprawne.
2.5. Niecka basenu fitness:
Niecka basenu zapadła się, wykładzina basenu została zdemontowana, pompy obsługujące ten basen uszkodzone. W niecce zależałoby dokonać remontu, wykonać nową wykładzinę i np. zamontować dno regulowane, prace te wymagają szczegółowej ekspertyzy zakresu i możliwych do zastosowanie technologii.
2.6. Grota lodowa:
Z relacji poprzedniego właściciela sprawna do momentu wyłączenia, pomieszczenie groty lodowej do remontu budowlanego.
2.7. Szatnie, natryski, łazienki:
Do kapitalnego remontu w całości.
2.8. Klimatyzacja i wentylacja mechaniczna:
W obiekcie brak jest klimatyzacji. Brak w/w urządzeń i instalacji wpływa negatywnie na wyposażenie obiektu budowlanego w trakcie remontu obiektu należałoby wyposażyć obiekt w tę instalację. Wentylacja mechaniczna sprawna jednakże wymaga przeglądu oraz wymiany ułożyskowania silników i przekładni wentylacyjnych.
2.9. Instalacja solarna:
Sprawna według relacji poprzedniego właściciela. Brak możliwości oceny.
2.10. Jacuzzi:
Wyposażenie jacuzzi znajduje się w pomieszczeniu technicznym nr 1 w przejściu hotelowym. Zauważalne są przecieki z instalacji oraz obróbek silikonowych urządzeń i niecki.
3. Uwagi końcowe:
Należy zwrócić uwagę na fakt że niniejsza opinia opiera się na relacji byłego właściciela i oględzin zewnętrznych urządzeń i instalacji. Dla potrzeb gruntownej opinii niezbędne jest wykonanie prób uruchomienia urządzeń i instalacji. Niewątpliwie znaczący wpływ na stan techniczny instalacji i urządzeń jest ich długi przestój tym bardziej w okresie zimowym. Należy również wziąć pod uwagę fakt przestoju w okresie zimowym i prawidłowość zabezpieczenia obiektu na działanie niskich temperatur (odwodnienie urządzeń i instalacji) na co w trakcie oględzin zwracałem uwagę gdyż chociażby w pompach ujawnione zostało występowanie wody. Wszystkie filtry zostały z relacji poprzedniego właściciela wypełnione roztworem wody z podchlorynem sodu co bez kontaktu z tlenem daje możliwość utrzymania tychże urządzeń w zabezpieczeniu co do nadmiernego rozwoju bakterii. Co nie zmienia faktu, że przed uruchomienie należy wszystkie instalacje i urządzenia przepłukać zdezynfekować i powtórnie wypłukać. Dopiero wówczas po uzyskaniu pozytywnych wyników wody pod względem fizykochemicznym i bakteriologicznym przekazać do użytkowania.

Komentarze  
# RE: W tym roku z basenu nie skorzystamyPaweu 2017-05-17 01:53
Oddanie basenu nastąpi przed wyborami ;)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# miszczFram 2017-05-17 23:33
Kolejna, po wiadukcie i stadionie, inwestycja Burmistrza. Niech on już lepiej zostanie przy remontach chodników.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: miszczCo? 2017-05-18 20:10
Co? Przecież burmistrz nie chciał tego basenu, kupił go tylko dlatego, że taka była wyraźna wola mieszkańców tylko, że oni chcieli kupić tą ruinę nawet za 7,5mln.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# sedno problemuFram 2017-05-18 23:02
Problemem jest nie to, że kupił i za ile, ale to, jak to zrobił. Kupił kota w worku.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: sedno problemuwers 2017-05-19 07:31
Nie kupił kota w worku o złym stanie wiedział dlatego nie chciał go kupić ale średnio rozgarnięci mieszkańcy go do tego zmusili. I tak wytargował 5mln taniej właśnie na remont. Nie ma akurat w tym przypadku najmniejszej winy burmistrza.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: W tym roku z basenu nie skorzystamyHenio 2017-05-19 11:44
Obecnie przy tak ładnej pogodzie będziemy kąpać się w jeziorach. Obecnie ten basen jest nam niepotrzebny.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# en basen jest nam niepotrzebny.@ 2017-05-20 00:07
przy tak ładnej pogodzie będziemy kąpać się w jeziorach
później ostródzianie wezmą się za morsowanie
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# prawda o basenieAndrzej 2017-05-29 12:00
Wiele się gada ,trzeba poczekać . Nie zakładajmy od razu tragedii może się im ten remont uda. Ważniejsze jest co będzie po remoncie kto będzie się zajmował basenem administracyjnie i technicznie. Mam nadzieje ze nie zatrudnią ciemniaków tylko np. członków poprzedniej ekipy. Doświadczenie to podstawa.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: W tym roku z basenu nie skorzystamyHenio 2017-05-29 17:02
Mnie to ten Basen w Ostródzie jest niepotrzebny. Jak chcę sobie trochę popływa to jadę busikiem do Morąga. W Morągu jest nowy bardzo piękny basem z wieloma różnymi atrakcjami.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# dla osób podobnych do HeniaAndrzej 2017-05-29 19:14
Cytuję Henio:
Mnie to ten Basen w Ostródzie jest niepotrzebny. Jak chcę sobie trochę popływa to jadę busikiem do Morąga. W Morągu jest nowy bardzo piękny basem z wieloma różnymi atrakcjami.

10 lat temu to nasz basen był piękny i nowy i oblegany przez wszystkich. Teraz nie potrzeba mu takich głupich tekstów wystarczy trochę pracy i nasz będzie piękny i nowy lepszy niż w Morągu i na miejscu.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Prywatne miasto?Zenek 2017-06-13 13:29
Patrząc na to, co się wyprawia w tym mieście można by zadać pytanie kto rządzi w naszym mieście? Na co idą nasze podatki? Na wyremontowany ale dostępny tylko dla "wybranych" stadion. Na zamknięty basen, który po remoncie zapewne będzie również dla "wybrańców" burmistrza a raczej jego zastępcy. A może wybudują wiadukt z bramką i poborem opłat? Wszystko dla Ostródzian...ale tylko tych "namaszczonych".
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19