logo
logo

ORF2009: O festiwalu

14, 15, 16 sierpnia 2009 kolejny raz zapraszamy na największe w kraju święto muzyki reggae ! OSTRODA REGGAE FESTIWAL 2009. Ostróda Reggae Festiwal jest kontynuacją organizowanego już w latach 80-tych przeglądu Ost-rock.

Historia imprezy jest historią ludzi, którzy na początku bywali na niej jako widzowie, potem jako wykonawcy, a obecnie zajmują się organizacją festiwalu. W obecnej formie festiwal odbywa się od 2001 roku. Inicjatorem reaktywacji imprezy jest Artur „Many” Munje, który jest Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Promocji, Turystyki i Kultury oraz Piotr „Piter” Kolaj reprezentujący agencję Positive Music Promotion, który jest dyrektorem festiwalu i jednocześnie jego producentem.

Podczas 8 edycji festiwalu ORF gościł na 3 scenach ponad 300 wykonawców, w tym około 100 przedstawicieli z zagranicy, których niezapomniane występy, co roku oglądało ponad 10.000 publiczności. W ciągu minionych lat mogliśmy dzięki ORF zobaczyć nie tylko najważniejsze zespoły kształtujące polską scenę muzyki reggae, jak również gwiazdy istniejące już od ponad 25 lat Bakshish oraz Daab czy owiany legendą Izrael, który powrócił po 15 latach nieobecności, właśnie na Ostróda Reggae Festiwal 2006. Ponadto na festiwalu wystąpiły najważniejsze gwiazdy światowej sceny reggae, z takimi artystami jak: I Jah Man, Max Romeo, Misty In Roots, Steel Pulse, Yellowman, Dub Incorporation, Terrakota, Franziska, Jahcoustix, Earl 16 (GB), No More Babilon(FR), Omar Perry (JAM), General Levy (GB),  Franziska (IT), Big Famili (FR), United Flavour (CZ), Full Focus Productions (SWE) czy Twinkle Brothers (JAM). Organizatorzy starali się również zapoznać publiczność z mniej znanymi w Polsce, zespołami nowej generacji, które czerpiąc z nieustającego źródła muzyki reggae, tworzą wyjątkowe brzmieniowo, kreatywne artystycznie oraz na wysokim poziomie technicznym projekty muzyczne, będące rozpoznawalną marką w państwach, z których pochodzą.

Zaufanie publiczności zostało ukoronowane przyznaniem 1 miejsca w plebiscycie organizowanym przez znane polskie pismo reggae „Free Colours”, w kategorii „muzyczne wydarzenie 2005, 2006, 2007 i 2008 roku w Polsce”, a jego organizator Piotr „Piter” Kolaj zwyciężył w kategorii „postać 2005 roku w Polsce”.
Rokrocznie podczas festiwalu mamy okazję zobaczyć, w którym kierunku podąża muzyka reggae w młodym pokoleniu. „Konkursu Młodych Kapel”, staje się dla rozpoczynających swą drogę sceniczną zespołów, okazją do zaprezentowania się szerokiej publiczności festiwalowej. Konkurs oceniany jest przez jury, w którego skład wchodzą czołowi muzycy polskiej sceny reggae, dziennikarze czy osoby, dla których muzyka reggae stała się nie tylko częścią pracy, ale i pasją, jak chociażby Włodzimierz Kleszcz, znany i ceniony dziennikarz PR1, organizator koncertów i niestrudzony propagator muzyki reggae, a nagrodą jest m.in. nagranie singla w Studio Radioaktywni w Częstochowie oraz wydanie płyty przez czasopismo „Free Colours”.

Kolejnym nieodłącznym elementem ORF jest kino festiwalowe prezentujące relacje z niezapomnianych koncertów najważniejszych osób tworzących ten gatunek muzyki czy dokumenty, traktujące szeroko temat muzyki reggae w odniesieniu do kontekstu, w którym wyrosła oraz obecnej sytuacji, a tym samym poruszające ważne społecznie tematy. Seanse filmowe połączone są z prelekcjami oraz dyskusjami z artystami czy dziennikarzami odnośnie prezentowanych materiałów filmowych.

Od zeszłego roku organizatorzy postanowili w niebanalny sposób zaangażować artystów, zapraszając ich do nagrania swojej wersji „Positive Riddim”, utworu skomponowanego w 2006 roku przez dyrektora festiwalu Piotra „Pitera” Kolaja, a który to utwór z czasem stał się oficjalnym hymnem festiwalu. Ten precedens na skalę światową zaowocował płytą z interpretacjami takich wykonawców jak Earl 16 (GB), No More Babilonn(FR), Omar Perry (JAM), General Levy (GB),  Franziska (IT), Big Famili (FR), United Flavour (CZ), Full Focus Productions (SWE), Terrakotę (POR), Yaz Alexander (GB), Rebel Control (GB), Xova (GB), Jah Live (BR), Rootz Underground [JAM], Dubtonic Kru [JAM], Horsman Coyote [SER] czy rodzimych zespołów Habakuk, Bakshish oraz prekursora reggae w Polsce Jerzego Mercika aka Mercedesa.


Co przyniesie ORF 2009?
Koncerty, podobnie, jak w roku ubiegłych latach, będą się odbywać na terenie dawnych koszar pruskich, w centrum miasta Ostróda. Mając do dyspozycji 3 sceny, organizatorzy zapewniają, że każdy z gości znajdzie coś dla siebie. Na Red Stage (główna scena) obejrzeć można będzie koncerty największych gwiazd światowej muzyki reggae,  Green Stage przyciągnie ludzi, którzy będą mieli okazję wysłuchać muzyki reggae prezentowanej przez najlepszych selektorów oraz dee-jay’ów z Polski i Europy. „Yellow Stage” to scena umieszczona pośród stoisk handlowych, umożliwi kontakt z tą wyjątkowo radosną muzyką, podczas przerw w programie dużej sceny. Dla uczestników imprezy organizatorzy zorganizują pole namiotowe, które zlokalizowane będzie na nowej plaży miejskiej nad Jeziorem Drwęckim, skąd malowniczą promenadą będzie można w niedługim czasie dotrzeć do miejsca imprezy.
W miasteczku Festiwalowym, na przedstawicieli mediów czekać będzie profesjonalnie przygotowane Biuro Prasowe Festiwalu, w którym poza potężną dawką informacji każdy z dziennikarzy będzie mógł odpocząć od festiwalowego zgiełku i odprężyć przy dobrym napoju. Dziennikarzy zainteresowanych akredytacjami prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na stronie internetowej www.ostrodareggae.com pod zakładką MEDIA

Rodzinne miasto festiwalu, z roku na rok staje się coraz bardziej otwarte i przyjazne dla imprezy oraz publiczności festiwalowej. Dzięki władzom miasta Ostróda zmienia sukcesywnie swój wizerunek na bardziej „trójkolorowy”. Jednym z ciekawszych pomysłów, które zrodziły się ze współpracy z festiwalem jest zmiana herbu miasta.

logo


Z myślą o rokrocznie wzrastającej liczbie publiczności, zwłaszcza zagranicznej, jest rozbudowywana i modernizowana infrastruktura hotelowo-gastronomiczna, a miasto, dzięki naturalnemu położeniu wśród jezior mazurskich, staje się również jednym z najatrakcyjniejszych miast do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki śródlądowej.

W 2009 roku Ostróda Reggae Festiwal został wyróżniony i doceniony przez organizatorów największego festiwalu reggae w Europie Rototom Sunsplash (Udine, Włochy/ www.rototomsunsplash.com), otrzymując zapraszanie do współpracy przy organizacji European Reggae Contest, konkursu skierowanego do młodych zespołów reggae z całej Europy. Celem konkursu jest stworzenie możliwości do zaprezentowania się szerokiej publiczności zespołom i artystom zaczynającym swoją działalność sceniczną. Konkurs w pierwszej fazie polega na wyłonieniu zwycięzcy ze swojej grupy (ze względu na ogromną popularność, a tym samym liczebność zespołów reggae w naszym kraju, udało nam się przekonać organizatorów do stworzenia oddzielnej grupy, wyłącznie dla Polski). Drugim etapem jest wyjazd na festiwal do Włoch i uczestnictwo w ERC. ORF ze swej strony jest odpowiedzialny za konkurs w Polsce oraz jako partner ERC zobowiązany jest do zaprezentowania na scenie ORF zwycięzcy ERC. Dzięki owemu zaszczytowi organizatorzy ORF będą mieli okazje współpracować z najlepszymi organizatorami w Europie, a ponadto stanie się to doskonałą możliwością do promowania ORF wśród europejskich fanów muzyki reggae. Piotr „Piter” Kolaj został zaproszony do uczestnictwa w międzynarodowym jury European Reggae Contest.