Bakshish - Ostróda Reggae Festiwal 2005
Bakshish - Ostróda Reggae Festiwal 2005

ORF2006: OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL 2006

Ostróda Reggae Festiwal to znana i ceniona w Polsce impreza, mająca na celu prezentację tego, co w reggae najlepsze. Jest to największy festiwal tego gatunku muzyki w naszym kraju. Miejscem festiwalowych występów są stare pruskie koszary, które w latach komuny służyły Wojsku Polskiemu. Teraz nieczynne, stały się doskonałym miejscem wydarzeń kulturalnych. 

W latach poprzednich na festiwalu wystąpiła cała polska czołówka sceny reggae, min. Bakshish, Habakuk, Maleo Reggae Rockers, Indios Bravos, Vavamuffin, oraz goście z zagranicy, min: Twinkle Brothers, Over Proof Sound System, Love Grocer, Daddy Teacha, Nucleus Roots, Manipulators, Radikal Dub Kolektiv. Zaufanie publiczności zostało ukoronowane przyznaniem 1 miejsca w plebiscycie organizowanym przez znane polskie pismo reggae "Free Coulors", w kategorii "muzyczne wydarzenie 2005 roku w Polsce", a jego organizator Piotr "Piter" Kolaj zwyciężył w kategorii "postać 2005 roku w Polsce".

Edycja 2006 zapowiada się bardzo wyjątkowo. Na trzech scenach wystąpi kilkudziesięciu artystów z całego świata min. Steel Pulse (JAM/GB), Culture (JAM), Yellow Umbrella (DE), Jah Tiger (JAM), Man Soul Jah (ZIM), Tonny Junior & Omniris Toledo (CUB), United Flavour (CZ), Abbasi All Stars (GB), Big Famili (FR). Oczywiście nie zabraknie tam polskich wykonawców. Swoje przybycie zapowiedzieli min. Bakshish, Maleo Reggae Rockers, Tumbao, Habakuk, Vavamuffin, Duberman, Wszystkie Wschody Słońca, Lion Vibrations feat. Mercedes, Natural Dread Killaz, Jaffia Namuel, Paraliż Band, oraz projekt pod nazwą Polish Fire, przedstawiający najlepszych polskich wokalistów młodego pokolenia, śpiewających do znanych riddimów niemieckiego producenta Pionear-a z wytwórni Germaican Records. Zaskoczeniem dla fanów muzyki reggae może być fakt pojawienia się wplakat Ostródzie ludzi tworzących kiedyś legendarny zespół Izrael. Obecnie, w rocznicę 30-lecia swojej fascynacji muzyką reggae wystapią pod nazwą Magnetosfera. Podobnie jak w latach poprzednich, przedpołudniowy czas będzie można spędzić w kinie festiwalowym w którym pokazane zostaną ciekawe koncerty i filmy.

Ostróda Reggae Festiwal to również pierwszy w Polsce konkurs dla zespołów grających reggae, mający na celu wybranie najlepszego. Zwycięzca konkursu otrzymuje nagrody pieniężne ufundowane przez Burmistrza Ostródy, jak również sesję nagraniową w postaci nagrania singla ( 3 utwory) w studio "Radioaktywni" w Częstochowie. Realizatorem zagrań będzie Adam Celiński znany ze współpracy min. z Habakukiem. Nagrany materiał zostanie wydany przez pismo "Free Coulors" i dołączony do pierwszego numeru 2007-go roku. Jury festiwalowe to profesjonalny zespół osób od lat związanych z muzyką reggae. Przewodniczącym jury jest Pan Włodzimierz Kleszcz, znany i ceniony dziennikarz, jak również organizator koncertów i propagator muzyki reggae.

Jury konkursowe:

Włodzimierz Kleszcz- przewodniczący
Sławomir Gołaszewski-autor ksiązki "Reggae-Rastafari"
Adam Celiński-studio "Radioaktywni"
Grzegorz Kasjaniuk-Radio Olsztyn
Jarosław Hejenkowski- red naczelny "Free Colours"
Maciej "Magura"Góralski- weteran sceny reggae, Radio Jazz, Machina


KARNETY:

Do nabycia przed koncertem w kasie festiwalowej:
piątek: 18 sierpnia- 80 pln/20EUR
sobota: 19 sierpnia- 60 pln/15EUR
niedziela: 20 sierpnia- 40 pln/10EUR
UWAGA: Nie będzie w sprzedaży biletów jednodniowych!


Rezerwacja internetowa:

od 1 lipca-31 lipca: 60pln(15EUR)
od 1 sierpnia-15 sierpnia: 70pln(17,5EUR)
przedsprzedaż wyłącznie: www.ticketpro.pl


strona festiwalowa:

organizatorzy:

Positive Music Promotion: Piotr Kolaj- dyrektor artystyczny www.positive.pl
Biuro Promocji Miasta: Artur Munje-dyrektor biura organizacyjnego www.ostroda.pl


Zapraszamy wszystkich na tą niesamowitą imprezę, która na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Ostróda Reggae Festiwal najlepszą propozycją na wakacje.

 PROGRAM OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL  2006  

PIĄTEK: 18 SIERPNIA

RED STAGE:

Wszystkie Wschody Słońca (PL), Lion Vibrations feat. Mercedes (PL), Paraliż Band (PL), Tonny Junior (CUB), Maleo Reggae Rockers (PL), Steel Pulse (GB)

GREEN STAGE:

Jordan & Kapela Kociewska (PL), Good Religion (PL), Jah Tiger (JAM), Dzioło (PL)

YELLOW SOUNDSYSTEM STAGE:

Singledread (PL), East West Rockers (PL), Love Sen-C Music (PL),
Big Famili & Roots Survival Sound (FR)

 

SOBOTA: 19 SIERPNIA

RED STAGE:

Jafia Namuel (PL), Natural Dread Killaz (PL), Tumbao (PL),
Man Soul Jah & P.A.C.E.(ZIM), Bakshish (PL), Yellow Umbrella (DE)

GREEN STAGE:

konkurs: Majestic (PL), Naaman (PL), Sillesian Sound (PL),
Make Progress (PL), Fire Flex Crew (PL)
oraz: Dubska (PL), Natty Dreadlocks (GB)

YELLOW SOUNDSYSTEM STAGE:

Zjednoczenie (PL), Joint Venture (PL), Abbasi All Stars (GB),
Obora Rekords Sound feat. Dj. Ridm (PL/GB)NIEDZIELA: 20 SIERPNIA

RED STAGE:

Polish Fire feat. Pionear (PL/DE),Duberman (PL),
Vavamuffin (PL), Habakuk feat. Muniek Staszczyk(PL),
Magnetosfera (muzycy legendarnego zespołu Izrael)(PL), Culture (JAM)

GREEN STAGE:

Druga Strona Lustra (PL), D i M (PL), Managga (PL), United Flavour (CZ), Tabu (PL)

YELLOW SOUNDSYSTEM STAGE:

Yasman feat. Tonny Junior & Omniris Toledo (PL/CUB),
Tisztelet Tribe (PL), Rainbow Hi-Fi (PL), Rub Pulse (PL)Zachęcamy do ściągnięcia hymnu festiwalowego:

1. POSITIVE feat. HABAKUK & BAKSHISH: "Viva Ostróda Reggae Festiwal"
2. POSITIVE: "Viva Ostróda Reggae Festiwal"-riddim
3. POSITIVE feat. MERCEDES: “Past thru da-Ostróda"
oraz teledysku:
1. POSITIVE feat. HABAKUK & BAKSHISH: "Viva Ostróda Reggae Festiwal"

--------------,
Informacje o głównych artystach występujących na festiwalu:


STEEL PULSE (GB)


STEEL PULSESTEEL PULSE od czasu swojego założenia w 1975 roku eksplorował już wiele różnych stylów muzyki, ale jeśli spojrzymy na to od strony przekazu – ten brytyjski zespół reggae z nagrodą Grammy na swym koncie wciąż pozostaje bliski swym korzeniom.
Grupa jest wciąż tak samo zdecydowana by walczyć z niesprawiedliwością, edukować masy i promować pozytywne myślenie, posługując się do tego podnoszącą na duchu muzyką.Powstali w dzielnicy Handsworth w Birmingham a założycielami byli David Hinds (główny wokal, gitara), Basil Gabbidon (gitara prowadząca, wokal) oraz Ronnie McQueen (bass).Ronnie nazwał zespół "Steel Pulse" od imienia znanego konia wyścigowego.
Co zaskakujące, na początku swojego istnienia kluby karaibskie w środkowej Anglii odmawiały im występów obawiając się ich rastafariańskich poglądów. Prawdziwa historia Steel Pulse rozpoczęła się więc od koncertów z brytyjskimi grupami punk jak Generation X, XTC czy The Stranglers w ramach ruchu Rock Against Racism. Następnie wystąpili jako support na trasie Burning Spear i przyciągnęli w ten sposób na siebie uwagę Island Records, którzy wydali ich debiutancki album "Handsworth Revolution" - do dziś uważany za jedną z największych pereł w historii brytyjskiego reggae. Do składu Steel Pulse na scenie dołączali gościnnie tak różni artyści jak Steve Wonder czy The Stranglers. Występowali na żywo u boku takich gwiazd jak między innymi Bob Marley & the Wailers, Peter Tosh, Sting, Inxs, Santana, Robert Palmer, Herbie Hancock i Bob Dylan.
Po wielkim tournee na Karaibach w 1995 roku, w styczniu 1996 wystąpili obok m.in. Page’a i Planta, The Cure, Smashing Pumpkins i Aswad na prestiżowych festiwalach Hollywood Rock Festivals w Rio de Janeiro i Sao Paulo.
Potem w tym samym roku wydali album "Rastanthology", po którym nastąpił nominowany do Grammy w 1997 roku "Rage & Fury".
W grudniu 1998 roku powrócili do Afryki po 15 latach od czasu, kiedy grali na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Po siedmiu długich latach milczenia, w 2004 roku Steel Pulse powrócił w pięknym stylu z naładowanym mocnym politycznym przekazem albumem "African Holocaust" (RAS/Sanctuary Records). Uzyskał on nominację do Grammy jako najlepszy album reggae. Na płycie jako goście pojawili się Damian "Junior Gong" Marley ("No More Weapons), Capleton ("Blazing Fire") i Jukie Ranks ("Born Fe Rebel"). Wydanie płyty wsparte było tournee po USA celebrującym 30-lecie powstania grupy. Zagrali na wszystkich kluczowych amerykańskich festiwalach reggae, docierając na produkowany na Jamajce przez Morgan Heritage Festiwal East Fest 2004.

Oficjalna strona zespołu: http://www.steel-pulse.com/

CULTURE (JAM)

CULTURECulture to jedna z największych wokalnych formacji reggae na świecie. Powstali na Jamajce w złotych czasach dla tego stylu - latach 70-tych. Zawsze żywotni Culture zyskali trwałe międzynarodowe uznanie dzięki całej serii klasycznych albumów roots reggae. Legendarna płyta Culture “Two Sevens Clash" (Shanachie) została okrzyknięta albumem roku w 1977 roku i jest umieszczona przez magazyn muzyczny Rolling Stone na 25-tej pozycji pięćdziesięciu najlepszych płyt wszechczasów jako jedyne wydawnictwo reggae. Muzyka Culture, nieistniejąca bez godnych podziwu wokali Josepha Hilla, prezentuje rzetelne podejście do roots, jest zawsze perfekcyjnie zaprezentowana i przepełniona prawdziwymi emocjami. Oddanie tradycyjnym wartościom rasta: niewinności, naturalnej prostocie, sprawiedliwości, w kontekście Josepha Hilla ma swoje odzwierciedlenie w jego tekstach. Milo Miles pisząc dla   The New York Times określił Culture mianem  wiodącego reprezentanta świadomego (“conscious") reggae. Przekaz Hilla jest jasny i podnoszący na duchu. Jego umiejętności pisania pieśni rasta są wyjątkowe a recenzenci zachwycają się jego osiągnięciami od ponad dwudziestu lat.  Joseph Hill urodził się w St. Catherine na Jamajce i już w młodym wieku związał się z muzyką. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się od singla “Behold the Land" wydanego w 1972 roku. W roku 1976 była już sformowane trio wokalne, które Joseph założył ze swoim kuzynem Albertem Walkerem. Przed wydaniem kultowego pierwszego albumu “Two Sevens Clash"  okrzyknięto je nazwą Culture. Na przestrzeni wczesnych lat 80-tych Joseph Hill występował solo pod nazwą Culture i nagrał wiele solowych projektów. Potem drogi jego i Alberta ponownie się zeszły i od tamtej pory wyprodukowali długą serię wysoko ocenianych wydawnictw. Tak naprawdę całość dorobku Culture (ponad 28 albumów) można rekomendować bez żadnych wyjątków. Najbardziej znaczące tytuły “Nuff Crisis", “Cumbolo" oraz “Wings of a Dove" faktycznie zdefiniowały styl roots. Poziom kreatywności oraz energii Culture jest ciągle godny podziwu. Zagrali masę wspaniałych koncertów dla urzeczonej nimi publiczności na niezliczonej liczbie festiwali i w klubach na całym świecie. Zespół towarzyszący wokalnemu trio Culture (tzw. “backing band") - Forces of Justice, zapewnia energię i spójność z przekazem słodkich harmonii w wykonaniu Alberta i Telforda Nelsona oraz dynamicznych wokali Josepha. Ostatnie wydawnictwa zespołu to “Payday" (RAS 2001), “Humble African" (VP 2001), “Live in Africa" (RAS 2002), “World Peace" (Heartbeat /Rounder 2003).
Wielka pielgrzymka koncertowa Culture przez świat wciąż trwa.
Oficjalna strona www: www.culturereggae.net
Posluchaj koncertu Culture na festiwalu Womad 2005 (Real Player): http://www.bbc.co.uk/radio3/womad2005/ram/culture.ram

YELLOW UMBRELLA (DE)


Jeden z najczęściej koncertujących i najlepiej brzmiących niemieckich zespołów reggae-ska. Ponad 70 koncertów rocznie w różnych krajach Europy! Wybuchowa mieszanka energetycznego połączenia reggae i ska zdobyła już uznanie tysiąca fanów w Europie. Zespół powstaje w 1994 roku w Dreźnie. W 1995 tworzą legendarne już dzisiaj nagranie "summerspring’95", które pozwala grać Yellow Umbrelli pierwsze koncerty, na razie głównie w Dreźnie. W 1996 zespół nagrywa debiutancką płytę "Offbeat", dzięki której zaczyna koncertować po Niemczech. W 1997 Yellow Umbrella występuje po raz pierwszy w Polsce na fetiwalu "Przystanek Woodstock" w Żarach. W 1998 Yellow Umbrella występuje jako bezpośredni support dla The Wailers, podczas festiwalu w Dreźnie. W 2001 wydają kolejny album pt. "Flight No. 20-8-3". Tym razem koncert premierowy płyty musi odbyć się dwa razy, ponieważ bilety na pierwszy zostaja wyprzedane w jeden dzień. W marcu odbywają kolejną trasę po Francji. 30 marca realizują swój kolejny pomysł, festiwal "Back to the roots" na którym przed niemalże półtoratysięczną publiką, poza Yellow Umbrellą występuje Paprika Korps z Polski oraz Western Special z Francji. W 2001 także odbywa się ich pierwszy koncert we Wloszech oraz trasa z Richie Senior a.k.a. Dr. Ring Ding. W sierpniu grają kolejną trasę po Francji i w grudniu wydaja pierwsze nagranie koncertowe "Les Schucharton-Tapes". W 2002 powstaje kaseta wideo z trasy koncertowej po Francji, będąca obrazem do ostatniej płyty "Les Schuchkarton-Tapes". Powstaje francuska wersja ostatniej płyty wydana przez Mosaic Music Distribution. Dochodzi do kolejnej trasy po Francji oraz kilku koncertów w Szwajcarii. Największe marzenie zespołu zostaje zrealizowane – Yellow Umbrella jako support The Skatalites na koncertach w Niemczech!!! Poza tym wspólny koncert z kolejnym adorowanym przez członków Yellow Umbrelli zespołem – The Slackers. Kiedy w 2003-cim roku zespół ogłosił koniec swojej działalności, na ich pożegnalny koncert do Drezna przybyło 6 tys. fanów Ska, nie tylko z całych Niemiec, ale i z Polski, Francji, Czech, Włoch, Szwajcarii i Skandynawii - zewsząd, gdzie tylko ta tajna broń niemieckiej sceny zdążyła uderzyć w ciągu swojej 10-letniej działalności. Ostatni występ Yellow Umbrelli okazał się największym koncertem Ska jednej kapeli jaki kiedykolwiek odbył się w Niemczech. W ten godny sposób żywa legenda u szczytu swojej świetności przeszła, zdawałoby się, do historii. Członkowie grupy rozeszli się na reggae-emerytury, skupiając się na swoich poza muzycznych zajęciach. Spodziewali sie presji ze strony fanów, aby powrócić na scenę. Byli na to przygotowani i uodpornieni. Nie przypuszczali jednak, że to oni sami nie będą mogli żyć bez muzyki.

Oficjalna strona zespołu: http://www.yellowumbrella.de/

ABASSI ALL STARS    (GB)


Abassi All Stars jest kolektywem muzyków skupionych wokół studia nagraniowego Zion Train prowadzonego przez Neila Percha w Kolonii w Niemczech. Projekt ten jest koordynowany przez Neila, przez niego prezentowany publicznie, rejestrowany w studio oraz wydawany w jego wytwórniach Deep Root oraz Universal Egg. Obecni członkowie to: Neil Perch, Dave Hake (trąbka) & Bigga (puzon) – znani również jako sekcja dęta Zion Train oraz wokaliści Fitta Warri (Jamajka), Junior Kigwa (Rwanda), Dubdadda (Wlk. Brytania), Sis Sanae (Japonia), Kenny Knots (Wlk. Brytania), Empress Rasheda (Wlk. Brytania), Earl 16 (Jamajka) oraz Luciano (Jamajka).
Wszyscy powyżsi artyści mają już na swym koncie wydawnictwa nakładem Deep Root i w większości dostępni są jako część koncertowego show Abassi All Stars, który jest prezentowany na scenach Europy począwszy od września 2005.
Wystąpili jako gwiazda i największe wydarzenie festiwalu One Love Reggae Fest w Wytwórni Filmów Fabularnych 11.11.2005 we Wrocławiu, gdzie ich show z udziałem wokalistów Dubdadda aka Jono, Juniora Kigwa oraz gościnnie występującego Pablopavo z Vavamuffin spotkał się z aplauzem ponad czterotysięcznej publiczności.
Na festiwalu w Ostródzie Abassi pojawi się w limitowanej wersji sound system stylee, w składzie: Neil Perch oraz Dubdadda.
W trakcie imprezy DJ Perch zajmuje się całą elektroniką oraz mixem. Spod jego rąk oraz z bazującego na sequencerach zestawu sprzętu wychodzi bass, bębny oraz klawisze – wszystko to zabarwione live dub mixem w stylu starej, dobrej szkoły.
Sceniczne szaleństwo oraz umiejętności wokalne Dubdadda znane są polskiej publiczności z występów z Nucleus Roots, Zion Train oraz jego solowej płyty dostępnej w Polsce dzięki dystrybucji Siódemki.
Prezentowany na żywo materiał to zarówno produkcje już wydane, jak i zupełnie nieznane.
W bieżącym roku na jesieni Abassi All Stars wyda swój debiutancki album nakładem Universal Egg. Obecnie na rynku jest już sporo singli sygnowanych przez artystów związanych z Abassi i wydanych przez wytwórnię Deep Root. Ich utwory znalazły się również na częściach 4 i 5 składaka Tanty Records “Roots Of Dub Funk". Wkrótce ich numery również na wydawnictwach Lush Records ze Szwecji oraz V2 z Hiszpanii.

MAN SOUL JAH & P.A.C.E. (ZIMBABWE)


MAN SOUL JAH & P.A.C.E. Man Soul Jah - bojownik o niepodległość swojego kraju, który po odzyskaniu przez Zimbabwe wolności w 1980 prowadzi dalej swoja walkę o równość i wyzwolenie wszystkich Afrykańczyków. Karabin zamienił na gitarę a kule na piosenki , które w rytmie roots reggae poruszają swa prostota rytmów, w głosie i stylu śpiewu Man Soul Jah wyczuwa się ich porysowane emocjami tło i nasiąknięte nimi teksty. Rozpoczął swoja karierę muzyczną w 1983r. Swój zespół nazwał People Against Cruel Existence czyli Walczący Przeciwko Życiu w Przemocy i rozpoczął wraz z nimi swoja duchowa walkę o jednoczenie wszystkich ludzi na drodze do wolności i równouprawnienia. W tekstach piosenek opisują najświeższą historie Zimbabwe. Śpiewają o tym jak pierwszymi objawami buntu przeciwko reżimowi białych ludzi było noszenie dredów, jak ich wygląd i rastafarianski styl życia pobudzał innych do obalania tabu, do sprzeciwiania się białym. Pierwszy swój album Man Soul Jah nazwał "Freedom Fighter" i wydał go w 1983r w czasie trwających nadal walk. Opisując w piosenkach własne przeżycia z wojny , jako nie tylko bojownika o wolność, wielkiego duchem , ale przede wszystkim obywatela świata, zupełnie zwyczajnego Afrykańczyka, chcącego widzieć zjednoczonych braci walczących o lepszy świat - był inspiracja dla tych wszystkich Zimbabwańczyków , którzy nadal walczyli z karabinami o wolność. Jego piosenki wskazują drogę do Boga i uwolnienia naszych umysłów od problemów i bólu istnienia. Jego muzyka jest o człowieczeństwie i odwadze Afrykanów do bycia razem. Kieruje ja przede wszystkim do młodych ludzi bo wierzy ze tylko oni mogą zbudować lepsze jutro. Jak każdy Rasta, Man Soul Jah  pochodzi od Zion i jego inspiracje pochodzą od Najwyższego. To daje mu nadzieje , ze jego muzyka potrafi zjednoczyć ludzi w każdym wieku i każdym miejscu na świecie. Man Soul Jah & P.A.C.E wydali w sumie 6 albumów, z których ostatni "Still standing" ukaże się przy okazji ich trasy koncertowej w sierpniu br. w Polsce.