Ujawnienie obarczone jest ryzykiem

Ulica Drwęcka.Urzędnicy miejscy za wszelką cenę i z dużą determinacja starają się utrudnić publikację treści zamówionej i opłaconej koncepcji budowy wiaduktu. Wymyślają różne powody. Począwszy od tego, że to mało istoty dokument, że to nie jest dokument urzędowy. W innym piśmie podają, że "...ujawnienie obarczone jest ryzykiem działania na szkodę Urzędu Miasta w Ostródzie". Nie trafia do nas ta argumentacja, więc złożyliśmy wniosek o informację publiczną. Urząd ma niecałe 14 dni na przekazanie koncepcji lub odmowę jej przekazania. W zależności o formy odmowy skierujemy sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego lub do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jest jeszcze inna opcja. Urząd ujawni dokument i zakończy swoje niezrozumiełe gierki.
Po blisko miesiącu odpytywania w tej sprawie burmistrz przesłał odpowiedź, która jest pozbawiona sensu. Z jednej strony burmistrz publicznie chwali się planami budowy wiaduktu, z drugiej próbuje ukrywać szczegóły. Zamówiona koncepcja okazuje się być dokumentem tajnym i jak tłumaczy Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz - "obecny etap jest zdecydowanie zbyt wczesny, by niepotrzebnie kierować dyskusję na obszary, które mogą okazać się ostatecznie nieadekwatne do przedmiotu naszego wspólnego zainteresowania. Zapewniam, że w stosownym czasie, po uzyskaniu wszelkich zezwoleń, oraz dopracowaniu koncepcji, jej treść zostanie przedstawiona w pełnym zakresie opinii publicznej".
Ta odpowiedź burmistrza została do nas wysłana 10 marca. Odpowiedź może oznaczać, że dopiero po dopracowaniu koncepcja zostanie ona ujawniona. Czy rzeczywiście tak będzie? Okazuje się, nie do końca. Pismem wysłanym z urzędu datowanym na 6 marca, Rada Osiedla Centrum zaprasza na spotkanie 22 marca o godzinie 17:00. Pierwszym punktem będzie prezentacja koncepcji budowy wiaduktu przez pracownika urzędu. Pytamy więc - jakiej koncepcji? Tej tajnej, nieprzygotowanej, czy już dopracowanej i finalnej? Najwyraźniej ktoś się pogubił. Nie zmienia to jednak faktu, że warto pojawić się na tym spotkaniu i posłuchać. Być może usłyszymy coś nowego na temat budowy wiaduktu. Niestety informacji o tym spotkaniu na chwilę obecną nie ma w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Ostródzie. Dziś pojawiła się natomiast informacja na tablicy informacyjnej Rady Osiedla Centrum. Żeby nie odbyło się kolejne spotkanie w celu omówienia ważnej sprawy w ograniczonym gronie i dla wybranych już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Ostródy na to spotkanie. Szczególnie polecamy wizytę ze względu na fakt, iż budowa wiaduktu to nie sprawa dotycząca wyłącznie Osiedla Centrum.

Zebranie Rady Osiedla Centrum rozpocznie się o godz. 17:00, 22 marca 2017r. w Zespole Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Ostródzie przy ulicy Grunwaldzkiej 14.

Oczywiście będziemy, wysłuchamy i zrelacjonujemy. Zastanawiamy się jednak, czy ujawnienie tych informacji nie będzie obarczone jakimś ryzykiem.