ilustracja, baner na molo, foto: ostrodaonline.pl
ilustracja, baner na molo, foto: ostrodaonline.pl

Ile kosztowały banery? Urząd Miejski w Ostródzie nie wie

W piątek 2 października opublikowaliśmy na naszym profilu społecznościowym zdjęcia banerów, które zawisły na pomostach nad j. Drwęckim. Informacja umieszczona na nich wskazuje, że zostaną wyremontowane z Rządowego Funduszu Dotacji Lokalnych. Widnieje na nich herb miasta i napis: „Burmistrz Miasta Ostróda”. Zapytaliśmy więc m.in. o cenę i sprawy związane z ich zamówieniem. Zastępca burmistrza odpowiada, że nie mają takich informacji.

Sprawa powieszenia banerów jest niejasna, bowiem 29 września radni podczas sesji nie przychylili się do wniosku burmistrza, by pieniądze przeznaczyć na kompleksowy program zagospodarowania nadbrzeża j. Drwęckiego (2 934 671 zł). Radni mieli wiele krytycznych uwag. Pieniądze ostatecznie zostały przeniesione do rezerwy celowej na realizację zadań inwestycyjnych. Ma to w zamyśle dać czas na konsultacje z mieszkańcami celu, na jaki mają być przeznaczone pieniądze z funduszu rządowego.

Pojawienie się banerów na pomostach było szeroko komentowane. W niedzielę 4 października Urząd Miejski w Ostródzie na swoim profilu społecznościowym zamieścił zdjęcia banerów z informacją o „potencjalnym wykorzystaniu funduszy rządowych jako źródle finansowania tychże modernizacji”. To wywołało kolejną falę komentarzy w sieci.

Postanowiliśmy zapytać u źródła i 4 października na skrzynkę urzędu trafił wniosek o informację publiczną:

Kopia podpisanej umowy, kopia faktury, data zlecenia, data odbioru przedmiotu zamówienia, pełna kopia dokumentacji tego zamówienia, w odniesieniu do zadania polegającego na wykonaniu i rozwieszeniu banerów, które informują o tym, że pomosty zostaną wyremontowane z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

16 października (po 12 dniach) przyszła odpowiedź. Zastępca burmistrza Agnieszka Majewska -Pawełko, informuje w nim:

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej znak WIP-2020-031 z dnia 04-10-2020r. (data wpływu 05-10-2020r. L.Dz. 16990/2020) informuję, że Gmina Miejska Ostróda nie posiada żadnych dokumentów umożliwiających udzielenie Panu odpowiedzi na w/w wniosek.
Na podstawie uzyskanych informacji wskazujemy, że z wnioskiem j.w. powinien się Pan zwrócić się do Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji w Ostródzie ul. Kościuszki 22.

Wniosek do OCSiR już wysłany. Zobaczymy, jaka teraz będzie odpowiedź.

Zastanawiające jest to, że w Urzędzie Miejskim nie ma żadnego dokumentu związanego z faktem powieszenia banerów sygnowanych przez burmistrza, informujących mieszkańców o sposobie wydatkowania pieniędzy z rządowego funduszu.
Czy możliwe jest, że bez wiedzy i akceptacji urzędu, Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji samowolnie powiesiło te banery?
Mamy nadzieję, że odpowiedź, która przyjdzie z OCSiR rozwieje wszelkie wątpliwości i w sposób wyczerpujący odniesie się do przesłanego wniosku o informację publiczną.

Do sprawy będziemy wracać.

Baner (molo)Baner (pomost sędziowski)Baner (pomost plaża miejska)Baner (wyciąg nart wodnych)

Odpowiedź w sprawie banerówPost Urzędu Miejskiego na profilu społecznościowym