Wiadukt zobaczymy po wybudowaniu, koncepcji nie udostępnią

ilustracja do materiałuOpór burmistrza w sprawie ujawnienia treści zamówionej koncepcji jest co najmniej dziwny. Burmistrz z którym dziś rozmawiałam dał wyraźnie do zrozumienia, że nie udostępni koncepcji. Nie zamierza też tłumaczyć się z tego. Jedynym wyjaśnieniem jakie usłyszałem to, że nie jest to dokument urzędowy, że to jakieś częściowe opracowanie, a moje pytania powodują, że marnuje swój czas na wyjaśniania tej sprawy.

Po dzisiejszej rozmowie nie mam w zasadzie żadnych złudzeń co do tego, że nie ma woli ujawnienia szczegółów budowy wiaduktu. Niestety moje obawy o to, że będzie to na zasadzie "zrobimy jak chcemy, oby zrobić", zaczynają się potwierdzać. Myślę, że można zapomnieć o jakichkolwiek konsultacjach w tej sprawie. To duży błąd, bo wiadukt w kształcie udostępnianym na planach przesłanych przez urząd ma wiele niejasnych rozwiązań. Trudno też mówić o szczegółach, które się wręcz ukrywa. Co ciekawe od burmistrza usłyszałem, że miasto zamówiło kolejne aktualizacje tej koncepcji i zna już szacunkowy koszt budowy. Według burmistrza wersja z dnia dzisiejszego to 14 000 000 netto.
Budowa wiaduktu to inwestycja, która odciśnie piętno na całe pokolenia. Nieprzemyślana budowa na doraźne potrzeby bez przemyślenia skutków na przestrzeni dekad to czyste szaleństwo, biorąc pod uwagę aktualny układu urbanistyczny miasta. Jeśli solidnie nie przygotuje się do tego i nie wysłucha opinii specjalistów i mieszkańców, to będzie to pomnik buty, ignorancji i bezmyślnej rozrzutności.

W poniedziałek burmistrz i jego zastępca byli w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Rozmawiali o możliwości dofinansowania tej inwestycji. Kurtuazyjne spotkanie nie przyniosło żadnych wymiernych rezultatów, poza informacją o sposobie ubiegania się o pieniądze. Według burmistrza miasto może wystąpić o dofinansowanie w wysokości 50% ale dopiero w listopadzie 2017 roku. Warunkiem koniecznym jest jednak aktualne pozwolenie na budowę. PKP nadal podtrzymuje swoją wcześniejszą deklarację, że udzieli wsparcia w zakresie dotyczącym infrastruktury kolejowej. Czas biegnie, widać olbrzymią determinację by wykonać wiadukt do końca 2018 roku.
Z mojej strony też jest duża determinacja, by zobaczyć zamówione opracowania koncepcji wiaduktu. I ja i wy macie pełne prawo by wiedzieć, czym chce uraczyć nas władza na kolejnych kilkadziesiąt lat.

Zobacz również:

Wiadukt. Co zyskamy, co stracimy?
Oddać miasto mieszkańcom
Plan do koncepcji budowy wiaduktu