Nowa jakość polityki informacyjnej urzędu

Zastępca burmistrza Agnieszka Majewska-Pawełko i burmistrz Zbigniew MichalakW piątek 23 listopada odbyła się pierwsza konferencja prasowa burmistrza i zastępcy. Była wyjątkowa, gdyż urzędnicy przedstawili stan spraw bieżących, kluczowych inwestycji i innych ważnych kwestii. Urzędnicy odpowiadali też na pytania zadawane przez lokalne media. Z zapowiedzi wynika, że takie spotkania będą organizowane regularnie. Burmistrz zachęcę do udziału w nich mieszkańców, którzy również będą mogli swobodnie zadawać pytania.

Co w urzędzie piszczy?
Zastępca burmistrza Agnieszka Majewska-PawełkoPierwsze poruszone kwestie dotyczyły pracy urzędu. Zastępca burmistrza Agnieszka Majewska-Pawełko potwierdziła zatrudnienie pracownika na stanowisko obsługi sekretariatu. Odbyło się to bez konkursu, ze względu na zatrudnienia na zastępstwo.
Parking przed urzędem, odcinek wzdłuż rzeki jest w całości wyłącznie dla mieszkańców i petentów.

Wiadukt sromotnym sukcesem poprzednika?
Burmistrz Zbigniew MichalakW dalszej części sprawę wiaduktu przedstawił burmistrz Zbigniew Michalak. Spotkanie z firmą Budimex miało miejsce 22 listopada 2018 roku. W całej sprawie jest wiele niewiadomych.
Korespondencja ze strony firmy Budimex nie w każdym przypadku spotykała się z odpowiedzią ze strony urzędu. Burmistrz powiedział, że według jego wiedzy informacja o opóźnieniu terminu zakończenia budowy wiaduktu była znana urzędnikom miejskim już w czerwcu 2018 roku. W tym kontekście nie dziwi nas ukrywanie przez burmistrza Czesława Najmowicza dokumentów pokazujących postęp budowy, których zresztą do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy.
Firma Budimex domaga się dopłaty ponad 6 mln zł netto. Na dzień dzisiejszy z strony urzędu nie padła żadna deklaracja dotycząca spełnienia tego żądania.
Według firmy Budimex jedną z przeszkód były działania miejskiej spółki MPEC. Burmistrz Zbigniew Michalak dodał jednak, że spółka zakończyła już swoje działania. Kolejnym problemem jest też odprowadzanie wody w instalacji burzowej.
Podsumowując samorząd nie ma na dzień dzisiejszy pieniędzy na spełnieni żądań wykonawcy, jednak zostaną dołożone wszelkie starania, by wypracować kompromis w tej sprawie. Rozwiązanie umowy spowoduje pozostawienie bieżącego stanu budowy, bez przywracania do stanu początkowego.
Plik do pobrania: Umowa na budowę wiaduktu (pdf)

Już z chwileczkę, już za momencik
Według burmistrza na dzień dzisiejszy po oględzinach basenu realny termin otwarcia basenu to styczeń 2019 roku. Wykonawca zapewnia, że zakończy prace do połowy grudnia. Niestety w pierwszym postępowaniu na dzierżawę basenu nie wpłynęła żadna oferta. Zostanie ogłoszone drugie postępowanie. W budżecie na 2019 rok nie ma zagwarantowanych pieniędzy na prowadzenie basenu przez samorząd.

Zakup (nie)kontrolowany?
Poruszona została również kwestia zakupu terenu dawnego autodromu. Jak twierdzi burmistrz z dokumentów wynika, że wraz z zakupem terenu samorząd ma obowiązek użyczenia terenu dla IBION na podstawie umowy użyczenia (na działalność strzelnicy). Powierzchnia dzierżawionego terenu to blisko 9 hektarów.

Telebim część 2
Zastępca Agnieszka Majewska Pawełko poinformowała zebranych, że przed I turą wyborów działka pod dawnym telebimem przy ulicy Jagiełły ponownie została sprzedana bez przetargu. Trwa wyjaśnienie sprawy od strony prawnej.

Miły gest na pożegnanie
W dniu 16 listopada pracownikom urzędu miejskiego zostały wypłacone nagrody uznaniowe w różnych wysokościach, średnio około 2500zł na osobę. Sumarycznie była to kwota około 300 000 zł. Decyzję o wypłacie podjął burmistrz Czesław Najmowicz.

W odpowiedzi na pytana mediów usłyszeliśmy m.in o kilku dodatkowych kwestiach.

  • Zagrożona jest inwestycja realizacji remontu ul. Plebiscytowej.
  • Podniesienie podatków od nieruchomości o 15%. Sprawa będzie omawiana podczas sesji 29 listopada.
  • Rondo Mickiewicza-Olsztyńska – budowa w 2019 roku. Budimex otrzymał już prośbę o wykonanie dodatkowego zjazdu poza rondem z ul. Olsztyńskiej w kierunku na Szosę-Elbląską, jak również poprawy stanu tymczasowego ronda.
  • Wynajęcie hal sportowym ma ulec zmianie. Priorytet będą miały szkoły i kluby sportowe od godz. 16:00 do godz. 20:00, pozostałe grupy i dorośli od godz. 20:00.

Nagranie konferencji: